Medalowe żniwo biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych zawodach Państw Bałtyckich na Łotwie

W drugim dniu zawodów biatloniści rywalizowali w wyścigu na dochodzenie, pokonując dystans 4,0; 7,5 oraz 10 km na rowerach. Biatloniści startowali, uwzględniając wyniki sprintu na nartorolkach. Najpierw na starcie stanęli zawodnicy, którzy rywalizowali na dystansie 4,0 i 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc, a w najmłodszej grupie do 13 lat – 3 razy leżąc.

W pierwszym szeregu na starcie stanęli zwycięzcy sobotniego wyścigu Miła Sienkiewicz, Wiktoria Augulyte, Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski. Miła Sienkiewicz szybko jechała rowerem, tylko na pierwszym strzelaniu pomyliła się 2 razy, drugie i trzecie wykonała bezbłędnie i na mecie zajęła 1 miejsce w kategorii K12, pokonując dystans 4 km 21 min. 45 sek. Eliza Szidłauskaitie na pierwszym strzelaniu pomyliła się 2 razy, ale następnie pudłowała 6 razy i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 28 min. 02 sek. Na trzecim schodku podium stanęła Eweta Szidłauskaitie, pokonując dystans za 30 min. 17 sek. Łukasz Mincewicz startował z 2 pozycji, ale bardzo szybko pokonywał leśnymi ścieżkami zjazdy i pagórki, na strzelaniu pomylił się 5 razy i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 4 km za 22 min. 17 sek. Dominik Nowicki na strzelaniu także pomylił się 5 razy i na mecie zajął 2 miejsce, pokonując dystans za 24 min. 32 sek.

Emilia Mincewicz w kategorii K16 miała do pokonania 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Emilia pierwsze strzelania leżąc wykonała bezbłędnie, na drugim pomyliła się raz, na strzelaniu stojąc pomyliła się 4 razy i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 37 min. 56 sek. Jadwiga Juniewicz w kategorii K60 miała do pokonania 4 km. Jadwiga na trzech strzelaniach pudłowała po razie i zwyciężyła, pokonując dystans za 30 min. 48 sek. Marian Kaczanowski dwa strzelania leżąc wykonał bezbłędnie, na 2 strzelaniach stojąc pomylił się 5 razy i finiszował pierwszy na dystansie 7,5 km z wynikiem 36 min. 36 sek.

Następnie na starcie 10 km stanęli Daniel Buchowski oraz Laimis Raudeliunas. Daniel Buchowski na pierwszych 2 strzelaniach leżąc pudłował 6 razy, na strzelaniu stojąc pomylił się 4 razy, ale szybko pokonał 10 km rowerem i na mecie zajął 2 miejsce w kategorii M16, pokonując dystans za 39 min. 44 sek. W kategorii K18 bardzo dobrze wystąpiła Wiktoria Augulytie, zajmując najwyższy schodek na podium. Wiktoria bardzo dobrze radziła na strzelaniu, trafiając do wszystkich 20 tarcz z 20 naboi na 4 strzelaniach, szybko jechała rowerem i zdobyła złoty medal, 7,5 km pokonując za 38 min. 28 sek. i uzyskując najlepszy wynik w strzelaniu wśród wszystkich startujących. W kategorii M40 Laimis Raudeliunas także miał do pokonania 10 km. Laimis na 4 strzelaniach popełnił 6 błędów, był najszybszy od swoich rywali jadąc rowerem, 10 km pokonał za 38 min. 44 sek. i zajął 1 miejsce.

Kulminacją mistrzostw były zawody w sztafetach mieszanych, składających się z 3 osób, w tym co najmniej musi startować jedna kobieta. Na pierwszej zmianie biatloniści rywalizowali na nartorolkach ze strzelaniem leżąc + stojąc z możliwością skorzystania z 3 dodatkowych naboi dla trafienia do 5 tarcz. Następnie rywalizowali rowerami 3 x 1 km i na ostatniej zmianie mieli do pokonania 3 x 500 m także strzelając leżąc i stojąc. W zawodach bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zajmując 2 pierwsze miejsca. Na najwyższym schodku podium stanęli biathloniści z Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego. Na pierwszej zmianie na nartorolkach jechała Wiktoria Augulitie, a Szkołę Sportową Rejonu Wileńskiego reprezentowała Miła Sienkiewicz. Wiktoria i Miła szybko jechały na nartorolkach, Wiktoria strzelanie wykonała bezbłędnie i pierwsza przekazała sztafetę Danielowi Buchowskiemu. Miła pomyliła się 5 razy i na 4 pozycji odprawiła Mariana Kaczanowskiego na 3 km rowerowego MTB. Daniel na strzelaniu pomylił się 2 razy i utrzymał prowadzenie przed ostatnią zmianą. Emilia Mincewicz szybko biegła po dystansie na dwóch strzelaniach pudłowała 2 razy i pierwsza była na mecie z wynikiem 32 min. 18 sek. Marian szybko jechał rowerem, strzelanie leżąc wykonał szybko i bezbłędnie, strzelając stojąc pomylił się raz i na ostatnią zmianę wyprawił Ałana Kaszperowa na drugiej pozycji. Ałan na strzelaniu pomylił się 6 razy, ale i pozostali rywale też pudłowali i po pokonaniu ostatnich 500 m finiszował na drugim miejscu z czasem 33 min. 33 sek.

W imieniu własnym i biatlonistów rejonu dziękujemy władzom Rejonu Wileńskiego za finansowe wsparcie poprzez projekt klubu sportowego „Nempolis” udziału biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach weteranów Państw Bałtyckich na Łotwie.