Miła Sienkiewicz zwyciężczynią Biatlonowego Pucharu Państw Bałtyckich w Estonii

W dniach 24-25 września w estońskim Otepaa odbył się Biathlonowy Puchar Państw Bałtyckich na nartorolkach oraz Mistrzostwa Litwy i Estonii. W zawodach startowało 240 biatlonistów z Litwy, Estonii, Łotwy i Danii, wśród których 4 przedstawicieli Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego oraz 5 przedstawicieli Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego.

24 września odbyły się zawody w sprincie na dystansach 3; 4,5; 6; 7,5 i 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał biatloniści mieli do pokonania karną rundę 75 lub 150 m długości. W przededniu startu uświadomiłem, że młodzież nie jest gotowa na dobre wyniki w sprincie i to się potwierdziło. Miła Sienkiewicz w grupie dziewcząt 2008-2009 r. ur. miała do pokonania 3,6 km. Miła na pierwszym strzelaniu leżąc pomyliła się 2 razy, na drugim pudłowała raz i na mecie miała szanse na medal, ale pomyliła trasę i została dyskwalifikowana. W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz na strzelaniu pomylił się 5 razy i finiszował na 12 pozycji, pokonując 4,5 km za 15 min. 19 sek. Dominik Nowickas zajął 23 miejsce, pokonując dystans za 18 min. 04 sek. Kotryna Kozłowskite w kategorii dziewcząt 2006-2007 r. ur. na strzelaniu leżąc pomyliła się 3 razy, strzelanie stojąc wykonała bezbłędnie i finiszowała na 19 pozycji z wynikiem 22 min. 07 sek. Emilia Mincewicz z powodów zdrowotnych nie skończyła dystans. W grupie chłopców 2007-2006 r. ur. Daniel Buchowski zajął 13 miejsce, pokonując 6 km za 18 min. 51 sek., pudłując 6 razy na dwóch strzelaniach.

O wiele lepiej startowali nasi starsi biatloniści. Sara Urumowa w kategorii Juniorek startowała na dystansie 7,5 km. Sara na strzelaniu leżąc pudłowała 2 razy, stojąc raz i zajęła 4 miejsce, pokonując dystans za 25 min. 34 sek. Wiktoria Augulitie, startująca z gorączką, na strzelaniu pomyliła się 5 razy i na mecie zajęła 9 miejsce. Karol Dąbrowski i Nikita Romanow rywalizowali na dystansie 10 km. Karol pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i zajmował 2 pozycję, ale na strzelaniu stojąc pomylił się raz i po pokonaniu karnej rundy 150 m długości przed ostatnimi 3,3 km zajmował 4 miejsce. Mimo szybkiej jazdy na nartorolkach Karolowi nie udało się stanąć na podium i na mecie zajął 4 miejsce, pokonując 10 km za 24 min. 57 sek. Nikita Romanow na strzelnicy pomylił się raz, ale nie był tak szybki na dystansie i zajął 11 miejsce z czasem 26 min. 20 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego „masstart” ze strzelaniem 3 razy leżąc lub 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Mila Sienkiewicz miała do pokonania 4 km i startowała z ostatniego rzędu. Miła od samego startu mocno pojechała na nartorolkach i już na 1 strzelanie przyjechała na 7 pozycji. Na 1 strzelaniu pomyliła się raz, szybko pokonała karne 75 metrów i na kolejne strzelanie przyjechała na 2 pozycji. Miła drugie strzelanie wykonała bezbłędnie i na kolejne okrążenie wyjechała na prowadzeniu, które zachowała przed ostatnim strzelaniem. Pięć strzałów Miła wykonała bezbłędnie, praktycznie zapewniając zwycięstwo. Miła Sienkiewicz szybko pokonała ostatni kilometr, finiszując z 35-sekundową przewagą nad zdobywczynią 2 miejsca, pokonując dystans za 14 min. 42 sek. Miła została nie tylko zwyciężczynią Pucharu Państw Bałtyckich, ale także złotą medalistką Mistrzostw Litwy i Estonii. W tej że grupie chłopców Łukasz Mincewicz dystans 6 km pokonał za 21 min. 45 sek. i zajął 14 miejsce, popełniając 8 błędów na strzelaniu. Dominik Nowickas finiszował na 22 pozycji z czasem 26 min. 03 sek. Daniel Buchowski w kategorii M17 miał do pokonania 4×2 km ze strzelaniem 2 razy leżąc oraz raz stojąc. Daniel szybko pokonał pierwsze 2 km, na strzelaniu pomylił się 2 razy i na kolejny krąg wyjechał na 6 pozycji. Na drugim strzelaniu leżąc wiał mocny porywisty wiatr i przeszkadzał biatlonistom w celnym strzelaniu i nawet 3 błędy popełnione przez Daniela nie przeszkodziły podnieść się na jedno miejsce wyżej. Na ostatnie strzelanie Daniel przyjechał na 5 pozycji, ale 4 popełnione błędy i dodatkowe 600 m dystansu pozbawiły szansy na medal. Daniel Buchowski zajął 6 miejsce, pokonując dystans 8 km za 26 min. 01 sek.

Sara Urumowa startowała na dystansie 10 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Sara na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowała 3 razy, na drugim raz, na trzecim 2 i raz na czwartym strzelaniu stojąc, na mecie zajęła 5 miejsce, pokonując 10 km za 35 min. 04 sek. Karol Dąbrowski dystans 12,5 km pokonał za 34 min. 32 sek. i zajął 11 miejsce, na strzelaniu pudłując 6 razy. Nikita Romanow na 4 strzelaniach pudłował 2 razy i finiszował na 9 miejscu z wynikiem 33 min. 52 sek.

Gratuluję Mile i życzę kolejnego sukcesu na Młodzieżowych Mistrzostwach Litwy 1 października w Ignalinie.