Emilia Mincewicz i Miła Sinkiewicz – zwyciężczynie Pucharu Litwy w narciarstwie

8 października w Oniksztach odbyły się zawody ostatniej – czwartej edycji Pucharu Litwy w narciarstwie klasycznym na nartorolkach. W zawodach wzięło udział ponad 60 narciarzy z Ignaliny, Wilna, Onikszt, Wisagini i Rejonu Wileńskiego. Narciarze rywalizowali na drodze rowerowej w Onikszczajskim parku regionalnym w pobliżu wieży „Lajaus Takas”. Zawodnicy mieli do pokonania 2, 4, 6, 12 lub 18 km.

Pierwsze na starcie 2 km stanęły dziewczęta 2009 r. ur. i młodsze. Amelia Bernatowicz dystans pokonała za 6 min. 49 sek. i zajęła 5 miejsce. Następnie na starcie 4 km w grupie dziewcząt 2007-2008 r. ur. stanęły Miła Sienkiewicz i Milena Bernatowicz. Miła od samego początku wyszła na prowadzenie i na półmetku prowadziła z 20-sekundową przewagą. Miła prędko pokonała ostatnie 2 kilometry i zwyciężyła z czasem 11 min. 59 sek., zdobywając puchar za 1 miejsce. Milena Bernatowicz 4 km pokonała za 14 min. 05 sek. i zajęła 3 miejsce. W tej grupie wiekowej wśród chłopców Łukasz Mincewicz miał do pokonania 6 km. Łukasz pierwszą połowę dystansu jechał wśród liderów, ale za 2 km do mety mocno przyśpieszył i odjechał od rywali, zwyciężając na mecie. Łukasz dystans 6 km pokonał za 15 min. 08 sek. Emilia Mincewicz w grupie dziewcząt 2006-2005 r. ur. także miała do pokonania 6 km. Emilia szybko jechała na nartorolkach i większą część dystansu pokonała samotnie, zwyciężając na mecie z prawie 2-minutową przewagą. Emilia 6 km pokonała za 20 min. 02 sek. W tej samej grupie wiekowej chłopców Daniel Buchowski miał do pokonania 12 km. Daniel pierwsze 6 km był na prowadzeniu, po 10 km została trzyosobowa grupa, która i rozegrała miejsca na podium. Daniel nie był tak szybki na ostatnich metrach i finiszował na 3 miejscu, pokonując dystans za 33 min. 55 sek.

Do generalnej klasyfikacji Pucharu Litwy zaliczano po 3 najlepsze wyniki z 4 startów. Miła Sienkiewicz zwyciężyła trzykrotnie: w lipcu w Oniksztach, w sierpniu w Niemenczynie i teraz znów w Oniksztach, nazbierała komplet punktów – 150, zdobywając puchar za 1 miejsce w generalnej klasyfikacji. Milena Bernatowicz nazbierała 138 punktów, co dało 3 miejsce. Emilia Mincewicz także zwyciężyła w trzech edycjach, zdobywając 150 punktów i zwyciężyła w generalnej klasyfikacji. Daniel Buchowski w jednej edycji zajął 1 miejsce, raz drugie i raz trzecie, nazbierał 139 punktów i zajął 2 miejsce.

Gratulujemy Emilii, Mile, Milenie, Danielowi i życzymy sukcesów 15-16 października na Biatlonowym Pucharze Litwy w Ignalinie.