25 miejsce Nikity Romanowa na zawodach Młodzieżowego Biatlonowego Pucharu Świata w Słowenii

12 grudnia podczas I edycji Młodzieżowego Pucharu Świata w biatlonie odbył się wyścig indywidualny na dystansie 12,5 km. i 15 km.

Z powodu braku śniegu organizatorowie mieli problem z wytyczeniem odpowiedniej długości tras i korzystając z zeszłorocznego śniegu, przyszykowanego za pomocą armatek do naśnieżania, wytyczyli krąg 2,5 km, który musieli pokonać 5 lub 6 razy.

W zawodach wzięło udział 5 przedstawicieli Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego pod opieką trenera Mariana Kaczanowskiego. Biatloniści rywalizowali na dystansie 15 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po karnej minucie. Na starcie stanęło 135 biatlonistów z 36 państw świata, wśród nich dwóch przedstawicieli Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow. Nikita dobrze ślizgnął na nartach, po pokonaniu 2 kręgów po 2,5 km na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił błąd i zajmował 58 miejsce ze stratą do lidera 2 min. 18 sek. Drugie strzelanie stojąc Nikita wykonał bezbłędnie i zajmował 27 pozycję ze stratą do lidera 2 min. 57 sek. Kolejne okrążenie 2,5 km Nikita pokonał szybko, strzelając leżąc trafił do wszystkich 5 tarcz i przemieścił się na 20 miejsce, tracąc do lidera 3 min. 35 sek. Na ostatnim strzelaniu stojąc nasz biatlonista ostatnim strzałem nie trafił do tarczy i ślizgnął na 25 pozycji ze stratą 4 min. 13 sek. Na ostatnim okrążeniu do mety, zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji, zachował wysoką szybkość na dystansie i na mecie zajął 25 miejsce wśród 135 startujących. Nikita Romanow 15 km pokonał za 45 min. 30.7 sek. Romuald Aleksandrow na strzelaniu pomylił się 4 razy, dystans 15 km pokonał za 51 min. 07,3 sek. i zajął 80 miejsce.

Dziewczęta startowały na dystansie 12,5 km na starcie stanęły Wiktoria Augulyte i Sara Urumowa, a Kamile Jakubauskaite trochę gorączkowała i nie startowała. Najmłodsza biatlonistka Wiktoria Augulyte, startująca z wiekowo o 5 lat starszymi rywalkami, dobrze radziła na strzelnicy, podczas trzech pierwszych wizyt strzelała bezbłędnie i tylko na czwartym strzelaniu z pozycji stojąc popełniła jeden błąd i na mecie zajęła 86 miejsce, pokonując 12,5 km za 52 min. 13,1 sek. Sara Urumowa podczas każdej wizyty na strzelnicy pudłowała po jednym razie i na mecie zajęła 83 miejsce, pokonując dystans za 51 min. 07,3 sek.

Gratulujemy Nikicie i życzymy kolejnych sukcesów w sprincie.