Turniej siatkarski kobiet o „Puchar Mer Rejonu Wileńskiego Marii Rekść 2019”

W Gimnazjum w Awiżeniach po raz 5 w okresie między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem odbył się Turniej Siatkarski wśród kobiet o „Puchar Mer Rejonu Wileńskiego Marii Rekść 2019”.To najlepszy czas w całym roku, gdy panuje świąteczny nastrój, okres, w którym wszyscy składają wszystkim życzenia, szykują się pożegnać Stary i powitać Nowy Rok. W Gimnazjum w Awiżeniach po raz 5 z kolei w tym okresie robimy to na „siatkarsko”, zapraszając miłośniczek siatkówki.

A więc 28-29 grudnia sala sportowa w Awiżeniach po brzegi wypełniła się uczestniczkami oraz kibicami. Do zawodów przystąpiło 6 zespołów, które byli podzieleni na 2 grupy po 3 zespoły w każdej. Do grupy A trafiły siatkarki „Dream Team”, siatkarki „Ave.Ko”, oraz gospodynie – siatkarki Gimnazjum w Awiżeniach. Grupę B utworzyły siatkarki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, „Delta Volley” z Wilna oraz siatkarki z Niemieża. Po pierwszym dniu zmagań grupowych zespoły w grupie A wyszeregowały się w następującej kolejności: 1. „Dream Team”; 2. Gimnazjum w Awiżeniach; 3. „Ave.Ko”. Natomiast grupę B wygrały siatkarki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, na miejscu 2 uplasowały się siatkarki „Delta Volley”, na miejscu 3 „wylądowały” zawodniczki z Niemieża. W ten sposób zostały ustalone pary półfinałowe.

W pierwszym półfinale siatkarki „Dream Team” po wyrównanym meczu pokonały rywalek z Wilna. W drugim półfinale zmierzyły się koleżanki z Awiżeń – jedne reprezentowały Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego, inne Gimnazjum w Awiżeniach. W tym meczu też nie zabrakło emocji. Pierwszego seta wygrały siatkarki reprezentujące Szkołę Sportową, drugiego – reprezentujące gimnazjum. W tie breack`u więcej szczęścia miały dziewczęta z Gimnazjum w Awiżeniach i tym samym trafiły do finału, gdzie na nich już czekały siatkarki Zespołu Marzeń” (Dream Team). Natomiast siatkarki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego musiały zadowolić się walką o miejsce trzecie z siatkarkami „Delta Volley”. Ale przed tym został rozegrany mecz o miejsce piąte. W nim zdecydowanie lepsze okazały się siatkarki „Ave.Ko”. Siatkarki z Niemieża tym razem zadowoliły się pozyskanym doświadczeniem i miejscem 6.

W meczu o brąz siatkarki ze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego znów rozegrały dramatyczny trzysetowy bój, w którym znów szczęście ich opuściło. Ze spuszczonymi głowami opuszczały parkiet i trudno im się dziwić, gdyż dzień wcześniej rywalek z Wilna pewnie pokonały, a tym razem musiały uznać wyższość rywalek. W meczu finałowym emocji też nie zabrakło. Kibice byli podzieleni 50% na 50%. Siatkarek z Gimnazjum w Awiżeniach dopingowali rodzice, bracia, siostry, koledzy i koleżanki, natomiast ich bardziej doświadczonych koleżanek – mężowie, synowie, córeczki i całe rodziny. W meczu doświadczenia z młodością górą okazało się doświadczenie i siatkarki „Dream – Team” po raz trzeci z rzędu sięgnęły po mistrzowski tytuł, a o tym, że to nie było zadaniem łatwym świadczy dany przez nich upust radości po ostatnim gwizdku sędziego. One tańczyły, skakały do góry i cieszyły się ze łzami radości. Pokonane gimnazjalistki miały też łzy w oczach aczkolwiek ich powód miał inne podłoże.

Na galę zamknięcia turnieju oraz dekorację zwycięzców jak co roku przybył Święty Mikołaj. Przed dekoracją głos zabrał starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna i z okazji świąt tych, które minęły i tych które tuż tuż miały nastąpić, życzył wszystkim licznie zebranym wszystkiego najlepszego, a sportowcom zwycięstw i unikania kontuzji. Po życzeniach rozpoczęła się ceremonia dekoracji. Wszystkie zespoły otrzymały puchary i piłki siatkarskie, by mogły doskonalić swe umiejętności. Zespoły z podium otrzymali medale w kolorze złota, srebra i brązy. W każdej ekipie najlepsza zawodniczka – pamiątkową statuetkę. Turniej zakończyliśmy tradycyjnie ustawiając się do wspólnego zdjęcia pod świetnie znaną melodię zespołu ABBA „Happy New Year”, będąc przekonani, że za rok znów spotkamy się!

Waldemar Szumski
Szkoleniowiec siatkówki