Wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego na wakacjach „Lato z Polską” w Ostrowi Mazowieckiej

12 lipca po raz pierwszy 13-osobowa grupa sportowców Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego w Ostrowi Mazowieckiej wzięła udział na 8-dniowych kolonii „Lato z Polską 2021”, finansowane przez samorządy powiatowe oraz Samorządy Województwa Mazowieckiego.

13 lipca nasza grupa razem z rodakami z Węgier uczestniczyła w Pułtusku na spotkaniu z Olimpijczykiem Zenonem Licznerskim – srebrnym medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r. (sztafeta 4 x 100 m), a także na zajęciach „ABC dobrego zachowania się przy stole”, przeprowadzonych przez panią Mariolę. Znajomość życia, czyli zamkowy SAVOIR-VIRE (po francusku) – to nic innego jak dobre maniery, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności, wszystko to mogli poznać uczestnicy pułtuskiego turnusu wakacyjnego dla młodzieży polskiej z Kresów „Lato z Polską”, organizowany przez Północno – Mazowiecki oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku.

We środę z rana mieli wycieczkę do muzeum Treblinki – Niemiecki nazistowski obóz zagłady i pracy działający w latach 1941-1944. Po obiedzie relaksowali w basenie, zjeżdżali z górek, na zakończenie zagrali w bowling.

15 lipca została zorganizowana wycieczka do Muzeum „Dom Rodziny Pileckich”. Zapoznali się z historią rodziny oraz oglądali wystawę obrazów malarzy polskich w Galerii „Jatki”. Kolejnym atutem było zwiedzanie Ostrowi Mazowieckiej.

16 lipca mieli wyjazd do Warszawy, spacer po Warszawskich Łazienkach, starym mieście, zwiedzili muzeum. W kolejnym dniu był wyjazd do Białowieży, wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania muzeum przyrody i zwierząt, następnie mogli na żywo oglądać żubry, wilki, jelenie, alpaki, dziki i inne zwierzęta. W czasie pobytu nie obeszło się bez gier sportowych, malowania, wyjścia do kina i koncertu muzyki Szopena przeplatanego przez opowiadanie o historii Szopena.

19 lipca po południu odbyło się uroczyste zakończenie pobytu naszej grupy na koloniach „Lato z Polską 2021”. Na zakończeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, sponsorzy, przedstawiciele prasy i telewizji TV Ostrów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy uczestnictwa, drobne upominki i słodycze.

W imieniu naszej grupy opiekun Arnold Lepiochin podziękował władzom powiatu, miasta i Oddziału Północno – Mazowieckiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku, dyrekcji bursy szkolnej, opiekunom i sponsorom za wspaniale spędzony czas podczas kolonii w Ostrowi Mazowieckiej i możliwość poznania wielu ciekawych rzeczy.

Po powrocie do domu na pytanie „Czy pojechalibyście jeszcze raz?” uśmiechnięte twarze odpowiadali: Tak. A tym wszystko jest powiedziane.

Marian Kaczanowski

Dyrektor Szkoły Sportowej