Medale przedstawicieli Rejonu Wileńskiego na I Międzynarodowych Polonijnych Mistrzostwach w narciarstwie biegowym w Polsce

W dniach 19-22 grudnia w Centrum sportów zimowych „Ptaszkowa” odbywają się I Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w narciarstwie biegowym. W mistrzostwach bierze udział ponad 70 sportowców z Austrii, Czech, Stanów Zjednoczonych, Luksemburgu, Białorusi, Ukrainy i 30 osobowa reprezentacja Rejonu Wileńskiego.

20 grudnia odbyły się zawody w narciarstwie biegowym stylem klasycznym. Narciarze rywalizowali na dystansie od 1 do 3 km z podziałem na kategorie wiekowe. Z powodu ciepłej zimy i braku naturalnego śniegu gospodarze Mistrzostw sztucznie naśnieżyli jednokilometrową pętlę, na której odbyły się zawody.

Sportowcy Rejonu Wileńskiego tradycyjnie są silni w narciarstwie biegowym i tym razem zachowali tradycje, zdobywając 9 złotych medali z 12 możliwych.  Pierwsi na starcie 1 km stanęli 11-latkowie i młodsi. W grupie chłopców całe podium zajęli narciarze z rejonu stołecznego. Złoty medal zdobył Erwin Górski, pokonując 1 km za 3 min. 58 sek. Maksim Kunczin wywalczył srebrny medal, a brązowym został nagrodzony Rafał Boban. Nika Kunczina zdobyła medal srebrny, pokonując dystans za 4 min. 38 sek. W kategorii juniorka młodsza Miła Sienkiewicz 2 km pokonała za 8 min. 18 sek. i zdobyła złoty medal. Milena Bernatowicz stanęła na trzecim schodku podium. W grupie chłopców złoty medal zdobył Łukasz Mincewicz, pokonując dystans za 8 min. 12 sek. Srebro wywalczył Dominik Nowickas. Kolejno na starcie stanęli narciarze, którzy mieli do pokonania 3 x 1 km. W kategorii juniorka medal złoty zdobyła Emilia Mincewicz, na pokonanie 3 km potrzebując 14 min. 10 sek., a srebrny medal wywalczyła Kotryna Kozłowskitie. W kategorii junior 1 miejsce zajął Daniel Buchowski, pokonując 3 km za 10 min. 08 sek. Damian Rynkiewicz zdobył medal brązowy. W kategorii senior całe podium zajęli przedstawiciele Rejonu Wileńskiego. Radosław Aleksandrow zdobył złoty medal, pokonując dystans 3 km za 9 min. 30 sek., Arnold Lepiochin zdobył medal srebrny z wynikiem 9 min. 47 sek., a Rusłan Małachow stanął na 3 schodku podium z czasem 10 min. 50 sek. Natalia Kunczina zdobyła medal brązowy w kategorii sieniorka, 3 km pokonując za 15 min.00 sek. Romuald Noreika wywalczył złoty medal w kategorii Masters, pokonując 3 km za 10 min. 52 sek. Multi medalistka Polonijnych Igrzysk Zimowych Jadwiga Juniewicz w kategorii 60+ nie miała sobie równych, zdobywając złoto i pokonując dystans 2 km za 10 min. 21 sek. Kolejny złoty medal dla Litwy dorzucił Marian Kaczanowski, zwyciężając na tym samym dystansie z wynikiem 7 min. 00 sek.

Zwycięzcy 1-3 miejsc zostali nagrodzeni medalami, które wręczyli członek rady krajowego zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Sebastian Jaworowski, burmistrz gminy Grzybowa Jacek Migacz