Medalowe żniwo biatlonistów rejonu Wileńskiego na biatlonowych mistrzostwach Litwy w Ignalinie

W dniach 26-27 marca w Ignalinie odbyły się Biatlonowe Mistrzostwa Litwy. W zawodach bardzo dobrze wystąpili sportowcy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych. Na starcie stanęło prawie 60 biatlonistów z Onikszt, Ignaliny, Wilna, Wisagini i 20 biatlonistów z Niemenczyna. W Mistrzostwach Litwy wzięli udział wszyscy najlepsi biatloniści, uczestnicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, uczestnicy biatlonowego Pucharu Świata i Europy

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie od 4 do 12,5 km ze strzelaniem trzy razy lub leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 30 lub 45 sek. karnych. Silny porywisty wiatr nie dał biatlonistom celnie wykonać strzelanie i nikomu nie udało się 4 strzelania wykonać bezbłędnie.

Karol Dąbrowski miał do pokonania 7,5 km. Karol bardzo szybko ślizgnął na nartach, ale na strzelaniu pomylił się 6 razy i na mecie zajął 3 miejsce, pokonując dystans za 22 min. 29 sek. Nikita Romanow na strzelaniu pomylił się 2 razy, ale nie był tak szybki na dystansie i finiszował na 4 pozycji, pokonując dystans za 22 min. 46 sek. W kategorii Junior Romuald Aleksandrow zajął 4 miejsce, pokonując 7,5 km za 26 min. 46 sek. Romuald na strzelnicy pomylił się 11 razy. Sara Urumowa bardzo dobrze radziła na strzelnicy, na dwóch strzelaniach leżąc pudłowała 3 razy, była bezbłędna na strzelaniu stojąc i zajęła 1 miejsce, pokonując dystans 7,5 km w ciągu 30 min. 33 sek.

W grupie wiekowej dziewcząt 2005-2006 r. ur. startowała Miła Sienkiewicz i Kotryna Kozłowskitie. Dziewczęta także miały do pokonania 7,5 km. Miła na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła jeden błąd i objęła prowadzenie, na trzech kolejnych strzelaniach pudłowała 9 razy i na mecie finiszowała pierwsza z ponad 5-minutową przewagą. Miła Sienkiewicz dystans pokonała za 37 min. 11 sek. Kotryna Kozłowskitie na strzelaniu pudłowała 8 razy i zajęła 3 miejsce.

Bardzo dobrze wystąpili Daniel Buchowski i Ałan Kaszperow w grupie chłopców 2005-2006 r. ur., zajmując 1 i 2 miejsca na podium. Ałan i Daniel na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowali po razie i objęli prowadzenie. Daniel na drugim strzelaniu pomylili się 2 razy, na kolejnych dwóch strzelaniach pudłował po 3 razy, ale bardzo szybko ślizgnął na nartach i zdobył złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Daniel Buchowski na pokonanie 7,5 km potrzebował 28 min. 51 sek. Ałan Kaszperow dystans 7,5 km pokonał za 34 min. 58 sek. i stanął na drugim schodku podium, na strzelaniu popełniając 10 błędów. Martin Tomaszewicz zajął 5 miejsce.

W grupie wiekowej 2007 r. ur. i młodsze dziewczęta miały do pokonania 4 km. Milena Bernatowicz była najszybszą na dystansie, na trzech strzelaniach pomyliła się 5 razy i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując dystans za 24 min. 19 sek. Nika Kunczina na strzelaniu pomyliła się 8 razy i zajęła 2 miejsce z wynikiem 27 min. 18 sek. Na trzecim schodku podium stanęła Eliza Szidłauskaitie, pokonując dystans za 27 min 25 sek. Eliza na strzelaniu pomyliła się 11 razy. Najmłodsza uczestniczka mistrzostw Eweta Szidłauskaitie na strzelaniu pudłowała 7 razy i zajęła 5 miejsce z wynikiem 28 min. 32 sek.

W grupie chłopców Łukasz Mincewicz najszybciej pokonał dystans, na strzelnicy popełnił 5 błędów i na mecie zdobył złoty medal, pokonując 4 km za 21 min. 47 sek. Dominik Nowickas zajął drugie miejsce, pokonując dystans za 27 min. 18 sek., pudłując 5 razy na trzech strzelaniach.

Bardzo dobrze na mistrzostwach prezentowali się biatloniści klubu sportowego miasta Niemenczyn „Nempolis” Romuald Noreika i Laimis Raudeliunas – medaliści Biatlonowych Mistrzostw Świata wśród weteranów, które odbyły się 14-20 marca w Kontiolahti (Finlandia). W Finlandii Romuald Noreika zdobył tytuł mistrza świata w wyścigu indywidualnym w kategorii M55, pokonując 10 km za 41 min. 35 sek. (6 karnych minut). Laimis Raudeliunas zdobył medal brązowy Mistrzostw Świata w sprincie na dystansie 6 km w kategorii M40. Laimis dystans pokonał za 22 min. 11 sek. (5 karnych kręgów). W Mistrzostwach Litwy w kategorii Master M50 pierwsze miejsce zajął Romuald Noreika, dystans 7,5 km pokonując za 28 min. 57 sek. i popełniając 4 błędy na strzelnicy. Laimis Raudeliunas w kategorii Master do lat 50 zajął 3 miejsce, pokonując 6 km za 29 min. 59 sek. i pudłując 7 razy na 4 strzelaniach.