Medalowe żniwo biatlonistów z Niemenczyna na Letnim Biatlonowym Pucharze Litwy, który odbył się w Niemenczynie

24 lipca zawodami w sprincie na nartorolkach na dystansie od 3 do 10 km najsilniejsi biathloniści Litwy rozpoczęli letni sezon startowy, który potrwa aż do listopada miesiąca. W zawodach wzięło udział 80 biatlonistów z Onikszt, Ignaliny, Wisagini, Wilna oraz 31 biatlonista z Rejonu Wileńskiego.

Pierwsi na starcie 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał biatloniści mieli do pokonania karną rundę 150 m, stanęli olimpijczycy z Pekinu Tomas Kaukenas oraz Karol Dąbrowski. Karol bardzo szybko pokonał pierwsze 3,5 km, szybko i bezbłędnie wykonał pierwsze strzelanie i objął prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc Karol ostatnim strzałem nie trafił do tarczy, ale szybko pokonał ostatnie okrążenie i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując dystans za 21 min. 25,7 sek., zwyciężając z ponad 3-minutową przewagą nad Tomasem Kaukenasem.

W kategorii Junior 2000-2003 r. ur. po rocznej przerwie na starcie stanęła Wiktoria Augulitie. Wiktoria bardzo szybko pokonała pierwsze 2 km, na strzelaniu leżąc pomyliła się raz i objęła prowadzenie. Na strzelaniu stojąc pudłowała 2 razy i na mecie zajęła 1 miejsce, zwyciężając prawie z minutową przewagą. Wiktoria Augulitie dystans 6 km pokonała za 20 min. 58,57 sek.

W kategorii 2005-2006 r. ur. 1 miejsca zajęli Emilia Mincewicz i Daniel Buchowski. Emilia miała do pokonania 6 km. Emilia szybko jechała na nartorolkach, na strzelaniu leżąc pomyliła się raz i zdecydowanie prowadziła. Nawet 3 błędy, popełnione na strzelaniu stojąc, nie wnieśli żadnych korekcji w podziale miejsc. Emilia Mincewicz dystans pokonała za 22 min. 19,78 sek. i zdobyła puchar za 1 miejsce. Kotryna Kozłowskitie na strzelnicy pomyliła się 6 razy i finiszowała trzecia, zdobywając puchar za 3 miejsce, dystans 6 km pokonując za 26 min. 34,14 sek. Daniel Buchowski i Ałan Kaszperow rywalizowali na dystansie 7,5 km. Daniel bardzo szybko jechał na nartorolkach, na strzelaniu leżąc pomylił się raz, strzelając stojąc pudłował dwa razy i zdeklasował swych rywali, zwyciężając z ponad 2-minutową przewagą. Daniel Buchowski 7,5 km pokonał za 19 min. 34,42 sek. Ałan Kaszperow na strzelaniu pudłował 4 razy i zajął 6 miejsce, pokonując dystans za 24 min. 09,10 sek.

Bardzo dobrze wystąpiły dziewczęta w kategorii 2007-2008 r. ur., zajmując całe podium w sprincie na 3 km ze strzelaniem 2 razy leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 15 sek. Milena Bernatowicz na strzelaniu pomyliła się 2 razy i zajęła 1 miejsce z wynikiem 11 min. 24,69 sek. Miła Sienkiewicz była zdecydowanie najszybszą jadąc na nartorolkach, ale popełniła aż 9 błędów i ustąpiła zwyciężczyni zaledwie 11 sek., pokonując dystans za 11 min. 36,05 sek. Na trzecim schodku podium stanęła Eliza Szidłauskaitie z wynikiem 12 min. 52,45 sek. Eliza na strzelaniu pomyliła się 2 razy. W tej samej grupie chłopców 2 miejsce zajął Dominik Nowickas. Dominik dystans 4 km pokonał za 14 min. 29 sek., na strzelaniu pudłując 4 razy.

Także całe podium zajęły nasze dziewczęta w kategorii 2009-2010 r. ur. Nika Kunczina była najszybszą na dystansie 3 km. Nika na dwóch strzelaniach pomyliła się 4 razy, potrzebując 11 min. 58,90 sek. do pokonania dystansu. Amelia Bernatowicz na strzelaniu także pudłowała 4 razy i zajęła 2 miejsce z wynikiem 12 min. 28,75 sek. Na trzecim schodku podium stanęła Eweta Szidłauskaitie, pokonując dystans za 12 min. 35,24 sek. Eweta na strzelaniu pomyliła się 3 razy.

W kategorii Masters na dystansie 6 km 1 miejsce zajął przedstawiciel Klubu Sportowego „Nempolis” w Niemenczynie Laimis Raudeliunas. Laimis dystans pokonał za 17 min. 17,02 sek., a na strzelaniu pudłował 2 razy.

Kolejne podium nasi biatloniści zdobyli w samej najmłodszej kategorii, 2011 r. ur. i młodsi, rywalizując na dystansie krosu 3 x 400m ze strzelaniem z karabinków laserowych. Kamila Poźniak na strzelaniu była bezbłędna i zajęła 1 miejsce z wynikiem 5 min. 29,55 sek. Jekaterina Litwinowa strzelając trafiła do wszystkich tarcz i stanęła na 2 schodku podium, pokonując dystans za 5 min. 52,20 sek. Kornelia Kozłowskitie na strzelaniu pomyliła się 5 razy i zajęła 5 miejsce z czasem 8 min. 02,60 sek. Rafał Boban zwyciężył wśród chłopców z wynikiem 5 min. 32,52 sek. Rafał strzelając pudłował 2 razy, ale był najszybszy w krosie. Daniel Siemaszko zajął 3 miejsce, pokonując dystans za 5 min.46 sek. Daniel na strzelaniu był bezbłędny. Adrian Buchowskij zajął 10 miejsce, na strzelaniu pudłując 8 razy.

Biatloniści Rejonu Wileńskiego w pierwszym dniu zawodów zwyciężyli w 8 kategoriach wiekowych z 13 możliwych.

Zwycięzcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami.

Gratulujemy medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.