W Gimnazjum w Awiżeniach – Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego

W dniach 20-21 lutego w Gimnazjum w Awiżeniach został rozegrany Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Do startu przystąpiły 4 zespoły: UKS „Jedynka” Łomża, Szkoła Sportowa z Janowa (Jonava), Gimnazjum w Awiżeniach oraz siatkarki reprezentujące Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego. Wiadomo, zawodniczki na tym turnieju reprezentujące Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego w 90℅ stanowiły uczennice z Gimnazjum w Awiżeniach. Podział na zawodniczek Szkoły Sportowej lub zawodniczek Gimnazjum w Awiżeniach jest raczej umowny, gdyż często na parkietach siatkarskich te same zawodniczki reprezentują raz jedną raz drugą placówkę. A i obaj dyrektorzy szkół i Waleria Orszewska i Marian Kaczanowski traktują je bez podziałów jak własne wychowanki, otaczając opieką, stwarzając warunki zawodniczkom doskonalić się i osiągać jak najlepsze wyniki sportowe. Tak też było i tym razem – starszy zespół ubrał stroje Szkoły Sportowej, młodsze – koszulki z symboliką Awiżeńskiego gimnazjum. Turniej rozpoczęliśmy uroczystą galą. Na otwarcie turnieju przybył kierownik Wydziału kultury, sportu i turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Edmund Szot, który od lat też jest sympatykiem siatkówki. Do puli nagród (puchary medale, nagrody dla najlepszych zawodniczek), którymi kierownik chętnie zasilił turniej w ostatniej chwili „dorzucił” profesjonalną piłkę siatkarską „Mikasa” dla zwycięzców.

Sam turniej rozegraliśmy systemem mecz-rewanż, co oznaczało, że każdy z każdym grał dwa mecze. Pierwszy krąg rozegraliśmy 20 lutego i mecze miały bardzo wyrównany przebieg. Często sety kończyli się minimalną przewagą jednej z drużyn, a wynik 29:27 lub 31:29 mówi sam za siebie. Pierwszego dnia najlepiej wypadły siatkarki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, które wygrały wszystkie mecze. Na dnie tabeli plasowały się siatkarki Gimnazjum w Awiżeniach. Rewanże rozegraliśmy 21 lutego i oni również mieli zacięty i wyrównany przebieg. Jedynie siatkarki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego wygrały wszystkie mecze, przegrywając w turnieju zaledwie jeden set, mogły spokojnie oczekiwać odczytania wyników. Pozostałe zespoły: UKS`u „Jedynka” Łomża, Szkoły Sportowej z Janowa oraz Gimnazjum w Awiżeniach uzyskali jednakową ilość punktów – po 8, więc o kolejności miał zadecydować lepszy stosunek wygranych i przegranych setów. Ta różnica okazała się najkorzystniejsza dla siatkarek z Gimnazjum w Awiżeniach, które po pierwszym dniu z miejsca 4 wywindowały na miejsce 2. Miejscem trzecim musieli się zadowolić goście z Łomży. Miejsce czwarte przypadło siatkarkom z Janowa.

Na zakończenie turnieju dołączył do nas starszy specjalista Wydziału Oświaty, a przy okazji osoba w Rejonie Wileńskim odpowiedzialna za szkolny sport Jarosław Subocz. Jak sam się przyznał od dawna miał chrapkę wpaść do Awiżeń na rozgrywki siatkarskie, ale często te plany kolidowały się z innymi obowiązkami i dopiero teraz taka okazja się nadarzyła. Na ceremonii zamknięcia turnieju i dekoracji zwycięzców, na spółkę z naszą wicedyrektor panią Janiną Stacewicz, wręczyli uczestnikom przewidziane nagrody. Wszystkie zespoły otrzymały piękne puchary, dyplomy. Zespoły z podium pokaźnych rozmiarów medale o odpowiednim kolorze. W imieniu siatkarek z Łomży Mirosław Skawski na ręce organizatorów złożył podziękowanie za piękne święto siatkówki, dziękował za świetne warunki zakwaterowania i smaczne posiłki. Pan Mirek również w imieniu organizatorów zaprosił siatkarek z Awiżeń na XIIIV Igrzyska Młodzieży Szkolnej, które odbędą się w Łomży na przełomie czerwca i lipca. Z przyjemnością skorzystamy z zaproszenia.