Medalowe żniwo biegaczy z Wileńszczyzny na XIV Międzynarodowych Biegach przełajowych Ireny Szewińskiej w Pułtusku

W dniu 26 kwietnia na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Nr. 4 w Pułtusku Krzysztofa Łachmańskiego 8-osobowa delegacja biegaczy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego po raz 6 wzięła udział w XIV Międzynarodowych biegach wielokrotnej mistrzyni igrzysk olimpijskich Ireny Szewińskiej.

We wtorek w godzinach popołudniowych przybyliśmy do Pułtuska, zakwaterowaliśmy się w starym zamku – Domu Polonii w Pułtusku, następnie spacerem po mieście zwiedziliśmy Ratusz, regionalne muzeum i byliśmy na przystani wodnej nad rzeką Narew. Także po kolacji zapoznaliśmy się z miejscem startu na miejskiej plaży i trenowaliśmy na trasie zawodów. Wcześniej, 24 kwietnia na biegach Konstytucji 3 Maja w Niemenczynie była nie najlepsza pogoda, tak i tu, w Pułtusku, było nie lepiej. Przez całą noc podał deszcz i tylko nad ranem przestało padać, a podczas zawodów było zimno. Nie zważając na to, do zawodów zgłosiło się prawie 800 uczestników w wieku 5-16 lat. W zawodach także wzięli udział sportowcy z Białorusi, reprezentując klub sportowy „Sokół” Grodno. Przed startem w centrum miasta przy miejskiej fontannie odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, na której uczestniczyła mistrzyni olimpijska Irena Siewińska, złoci medaliści z Montrealu – pięcioboista Janusz Gerard Pyciak – Peciak, lekkoatleta Francuz Guy Drut, który także jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Burmistrz Pułtuska Krzysztof Nuszkiewicz, minister Henryk Kowalczyk, Mazowiecki kurator Aurelia Michałowska, dyrektor Zespołu Szkół Nr. 4 w Pułtusku Krzysztof Łachmański oraz sponsorzy „Samsung Elektronik” Polska.

W zależności od wieku zawodnicy mieli do pokonania od 300 do 2000 metrów. Z powodu zalania wodą części dystansu na plaży miejskiej organizatorzy przenieśli miejsce startu z plaży miejskiej do miasta. Zawodnicy startowali przy fontannie miejskiej, biegli po wale przeciwpowodziowym i po przebiegnięciu po rynku miejskim finiszowali przy miejskiej fontannie. Przed startem nasze dziewczęta trochę się bały, ale liczyłem na medale i one nas nie zawiodły.  Pierwsze na starcie stanęły Ewelina Wojtkiewicz i Karina Borkowska w grupie dziewcząt 2005-2004 r. ur. Ewelina startowała na dystansie 900 m i na starcie trochę się zatraciła wśród 76 startujących. Po pokonaniu połowy dystansu Ewelina biegła już 3, mocno pobiegła ostatnie 300 m i finiszowała pierwsza, zmieniając w przeszłym roku zdobyte drugie. Karina po raz pierwszy startowała w tak wysokiej rangi zawodach, ale sprostała emocjom, szybko biegła po dystansie i finiszowała 6.

Następnie na starcie 1100 m w grupie chłopców 2005-2004 r. ur. stanął Daniel Bartusewicz. Daniel ze startu wybiegł 10 wśród 65 osobowej grupy biegaczy. Mocno biegnącemu na dystansie Danielowi udało się wyprzedzić wszystkich rywali i stanąć na najwyższym schodku podium. Następnie w grupie dziewcząt 2003 r. ur. startowała Kamila Jakubauskaite i Wiesława Wojtkiewicz na dystansie 1100 m. Kamila szybko biegła po wale przeciwpowodziowym, mocno przyśpieszyła na ulicach miasta i zajęła pierwsze miejsce, Wiesława do połowy dystansu biegła 5, ale ostatnie 500 metrów pobiegła bardzo szybko i na mecie była druga, ustępując koleżance po zespole. Marek Griniuk w tej samej grupie chłopców startował na dystansie 1400 m. Marek za powolnie rozpoczął bieg i na półmetku biegł na 4 pozycji, dobrze pobiegł ostatni odcinek trasy i zajął 2 miejsce. W grupie 2002- 2001 r. ur. startowali Aurelia Winogradowa i Romuald Aleksandrow. Liczyliśmy na dobre wyniki naszych biegaczy i tak się stało. Aurelia startowała na dystansie 1400 m i od samego początku kontrolowała sytuację w biegu. Pierwszą połowę dystancji biegła tuż za prowadzącymi rywalkami. Po pokonaniu kolejnych 300 m wyszła na prowadzenie i mocnym finiszem na ostatnich 300 m finiszowała pierwsza, zostawiając za sobą dwóch reprezentantek Białorusi. W ostatnim biegu na starcie 2000 m stanął Romuald Aleksandrow.  Romuald po starcie biegł na 6 pozycji, mocno pobiegł kilometr na wale przeciwpowodziowym i do miasta wbiegł drugi. Na ostatnich metrach próba wyprzedzić rywala nie powiodła się i na mecie Romuald Aleksandrow zajął 2 miejsce.

Po zakończeniu biegów odbyło się nagrodzenie zdobywców 1-3 miejsca dyplomami i nagrodami rzeczowymi od sponsora generalnego firmy Samsung. Medalistów nagradzali mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, złoci medaliści olimpijscy Janusz Gerard Pyciak – Peciak, Guy Drut, minister Henryk Kowalczyk, Mazowiecki kurator Aurelia Michałowska, burmistrz miasta Krzysztof Nuszkiewicz, przedstawiciel firmy Samsung, dyrektor Zespołu Szkół Nr. 4 w Pułtusku Krzysztof Łachmański. Także zostały nagrodzone najlepsze szkoły w drużynowej klasyfikacji, w grupie szkół podstawowych, gimnazjum i klubów sportowych.

Wspaniała atmosfera zawodów, możliwość na żywo zobaczyć, zrobić zdjęcia, otrzymać autograf i gratulacje na podium od Ireny Szewińskiej zostawiły niesamowite wrażenia.

Gratulujemy Ewelinie, Kamili, Wiesławie, Aurelii, Markowi, Romualdowi oraz Danielowi i życzymy udanych startów 28 kwietnia na Mistrzostwach Litwy w biegach przełajowych w Połądze.