Otwarcie biatlonowej strzelnicy w Niemenczynie i pierwsze strzały w zawodach biatlonowych o Puchar Mer Rejonu Wileńskiego Marii Rekść

14 września dla Niemenczyna był wyjątkowy: Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego świętowała otwarcie strzelnicy biatlonowej, a gimnazjum Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie – stadionu. Wybudowana wyłącznie ze środków budżetu Samorządu Rejonu Wileńskiego strzelnica w Niemenczynie jest drugą na Litwie po Ignalinie.  Otwarcie strzelnicy było nie codziennym zjawiskiem nie tylko w skali Rejonu Wileńskiego, ale także wywołało zainteresowanie wśród mediów republikańskich. Swoją obecnością otwarcie strzelnicy zaszczycili: posłanka na Sejm, starosta frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamaszunienie, Mer Rejonu Wileńskiego Maria Rekść, proboszcz parafii Św. Archanioła Michała w Niemenczynie Arūnas Kesilis, wice mer Rejonu Wileńskiego Robert Komarowski, Kierownik Wydziału Inwestycji Departamentu Kultury i Sportu Arūnas Aidukas, mistrzyni olimpijska z Kalgari Vida Viencienė z Narodowego Komitetu Olimpijskiego Litwy, radni  kierownicy Wydziałów Samorządu Rejonu Wileńskiego, starosta miasta Niemenczyn, Dyrektorzy placówek oświatowych, Muzeum Etnograficznego Wilenszczyzny, prezydent Litewskiej Federacji Biatlonu, trenerzy i biatloniści z Wisagini, Onikszt, Ignaliny, Wilna, weterani i sympatycy biatlonu z całej Litwy, przedstawiciele mediów, mieszkańcy Niemenczyna i oczywiście młodzi sportowcy Rejonu Stołecznego.

Na początku proboszcz parafii ksiądz Arūnas Kesilis pobłogosławił wszystkich uczestników i wyświęcił strzelnicę, a także tych, którzy będą na niej trenować. Dyrektor Szkoły Sportowej, a także gospodarz strzelnicy w przemówieniu nawiązał do biatlonowych tradycji na Wileńszczyznie, które są nadal kontynuowane. Niemenczynianin Karol Dąbrowski w gronie kandydatów na 2018 r. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej. Sukcesy biatlonistów zostały docenione przez rządzącą w rejonie partię Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin z mer Marią Rekść na czele, wybudowana strzelnica pozwoli polepszyć proces szkolenia biatlonistów i osiągniecia jeszcze lepszych wyników.  Mer rejonu Maria Reksć w przemówieniu podkreśliła, że władze rejonu dużą uwagę udzielają dla sportującej młodzieży, i nie przypadkowo w Niemenczynie przy obu gimnazjach odbędzie się także otwarcie nowoczesnego stadionu. Mer rejonu wręczyła podziękowania dla najlepszych biatlonistów szkoły, Karolowi Dąbrowskiemu, Marianowi Kaczanowskiemu oraz Vitautasowi Gražisowi z okazji 50-lecia. Posłanka na sejm Rita Tamaszunienie podkreśliła o systemowej trosce i inwestycjach władz rejonu w obiekty sportowe służące dla mieszkańców rejonu, a szczególnie dla młodzieży. Podziwiała zapał i poświecenie się Karola Dąbrowskiego w osiągnięciu celu i życzyła spełnienia marzeń – dobrego startu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Na ręce dyrektora przekazała kupon na nabycie potrzebnego sprzętu sportowego.

Występujący Arūnas Daugirdas i Vida Viencienė wspomnieli o sukcesach biatlonistów Rejonu Wileńskiego, cieszyły się z młodzieży osiągających dobre wyniki, a także z inwestycji, jakie samorząd wkłada. A. Daugirdas i V. Venciene dla mer Rejonu Wileńskiego wręczyli stroje sportowe LTeam i biatlonowej kadry Litwy. Następnie wszyscy zebrani mieli możliwość oglądać zmagania najlepszych biatlonistów Litwy w mieszanych sztafetach na nartorolkach. Silny porywisty wiatr nie pozwolił bezbłędnie strzelac i wszyscy musieli pokonywać karne kręgi. Najmniej błędów popełnili i Zwycięzcami zostali Wilnianie Gabrielė Leščinskaitė ir Rokas Suslavičius. Diana Rasimovičiūtė i Karol Dąbrowski finiszowali na drugim miejscu, a trzecie przypadło Annie Jesipionok i Vytautasowi Stroli.

Następnie młodsi biatloniści rywalizowali o Puchar Mer Rejonu Wileńskiego na dystansach 3 i 4 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał musieli pokonać karny krąg o długości 70 m. W zawodach udział wzięli biatloniści z Onikszt, Wilna, Wisagini, Ignaliny i Niemenczyna. W tych zawodach gospodarze – biatloniści Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego nie byli zbyt gościnni, zdobywając 4 pierwsze miejsca z 6 możliwych. W grupie 2003 r. ur. i młodsi na dystansie 3 km zwyciężyła Kamile Jakubauskaite, chociaż na pierwszym strzelaniu strzelała w „mleko”, ale bardzo szybko pokonała kolejny krąg i dwa popełnione błędy nie przeszkodziły stanąć na najwyższym schodku podium. Kamile Jakubauskaite 3 km pokonała za 16 min 00 sek. i zdobyła puchar mer za 1 miejsce. Marek Griniuk na dwóch strzelaniach popełnił 4 błędy, bardzo szybko biegł po dystansie i zwyciężył z 40-sekundową przewagą, zdobywając puchar mer za 1 miejsce. Marek na pokonanie 3 km potrzebował 14 min. 00 sek. W grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. na dystansie 3 km Wiktoria Romanowa na pierwszym strzelaniu była bezbłędna, na drugim pudłowała dwa razy i finiszowała pierwsza, zdobywając puchar mer rejonu z wynikiem 15 min. 29 sek. Sara Urumowa na strzelnicy popełniła 6 błędów i zajęła drugie miejsce, pokonując dystans za 16 min. 32 sek. Romuald Aleksandrow, nie zważając na 5 błędów popełnionych na strzelnicy, najszybciej pokonał 4 km i zdobył puchar za 1 miejsce z wynikiem 17 min. 19 sek. W grupie dziewcząt 1998-2000 r. ur. na dystansie 4 km 1 miejsce zdobyła Laima Banaityte z Onikszt, a wśród chłopców 4 km najszybciej pokonał Jokubas Mackine z Ignaliny. Rusłan Pukszto pudłował po dwa razy z pozycji leżąc i stojąc, dystans pokonał za 18 min. 50 sek. i zajął 3 miejsce.

Zdobywcy 1-3 zostali nagrodzeni dyplomami i pucharami, które finansował Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski