Wiktoria Romanowa i Romuald Aleksandrow – złoci medaliści Mistrzostw Łotwy w biatlonie na nartorolkach

W dniach 23-24 września w Łotewskim Biatlonowym Centrum Madona odbył się drugi etap Mistrzostw Łotwy w biatlonie. W Mistrzostwach Łotwy wzięli udział także biatloniści z Onikszt, Wisagini i przedstawiciele Rejonu Wileńskiego. W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, zdobywając 8 medali.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali na nartorolkach w wyścigu indywidualnym na dystansach 5, 6, 7, 10 i 12,5 km. w poszczególnych grupach wiekowych. Biatloniści mieli trzy wizyty na strzelnicy, strzelając leżąc + stojąc + leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu uzyskanego na dystansie dodawano 45 sekund karnych. Wiktoria Romanowa w grupie dziewcząt 2003 r ur. i młodsze rywalizowała na dystansie 5 km. Wiktoria na pierwszym strzelaniu była bezbłędna i objęła prowadzenie, na drugim strzelaniu także trafiła do wszystkich tarcz i wzmocniła się na prowadzeniu. Raz pomyliła się na ostatnim strzelaniu, bardzo szybko pokonała ostatni krąg do mety i finiszowała pierwsza z prawie 3 minutową przewagą, zdobywając złoty medal Mistrzostw Łotwy w biatlonie. Wiktoria Romanowa 5 km. pokonała za 19 min. 02,9 sek.

Biatloniści 2003-2004 r. ur. mieli do pokonania 6 km. Marek Griniuk bardzo dobrze jechał na nartorolkach i najszybciej pokonał dystans. Na pierwszym strzelaniu popełnił 3 błędy, jeden na drugim i jechał pierwszy, ale na trzecim strzelaniu pudłował 4 razy i ostatecznie zajął 3 miejsce, ustępując 28 sek. dla zwycięzcy. Marek dystans pokonał za 22 min. 10 sek. i zdobył brązowy medal. Romuald Aleksandrow w grupie chłopców rywalizował na dystansie 10 km. Romuald bardzo szybko jechał na nartorolkach, na pierwszym strzelaniu popełnił 2 błędy i na kolejne 2 km wyjechał na 4 pozycji. Strzelając stojąc także popełnił 2 błędy i zajmował 2 miejsce. Na ostatnim strzelaniu pomylił się 2 razy i zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji na mecie zajął 2 miejsce, zdobywając srebrny medal. Romuald Aleksandrow 10 km pokonał za 31 min. 52,3 sek.

Sara Urumowa wśród dziewcząt 2001-2002 r. rywalizowała na dystansie 7 km Sara szybko jechała na nartorolkach, ale na trzech strzelaniach popełniła 10 błędów i po dodaniu 7 min. 30 sek. karnych ostatecznie została sklasyfikowana na 4 miejscu. Sara Urumowa dystans pokonała za 31 min. 14 sek. Rusłan Pukszto w grupie chłopców 2000-1999 r. ur. startował na dystansie 12,5 km ze strzelaniem dwa razy leżąc i dwa razy stojąc. Rusłan na strzelnicy pomylił się 10 razy i finiszował tuż za podium, zajmując 4 miejsc z wynikiem 44 min. 30 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego w krosie na dystansach 3, 4, 5, 6 km. ze strzelaniem 2 razy leżąc i stojąc, gdzie za niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 70 m. Wiktoria Romanowa startowała w grupie dziewcząt 2003-2004 r. ur. na dystansie 3 km. Na pierwszym strzelaniu była bezbłędna i objęła prowadzenie, na drugim strzelaniu leżąc popełniła błąd i po pokonaniu karnego kręgu zajmowała drugie miejsce, które zachowała na mecie, zdobywając drugi medal Mistrzostw Łotwy, tym razem srebrny. Wiktoria Romanowa 3 km pokonała za 17 min. 39,9 sek. Marek Griniuk także miał do pokonania 3 km. Na pierwszym strzelaniu pudłował 2 razy, na drugim pięć strzałów poleciało w niebo i musiał pokonać dodatkowo 350 m dystansu, a na dodatek pomylił się w liczeniu kręgów i został ukarany 2 minutami kary. W finałowym protokole Marek Griniuk zajął 7 miejsce, z wynikiem 19 min. 24,3 sek. W kategorii 2001-2002 r. ur. startowali Sara Urumowa i Romuald Aleksandrow. Sara miała do pokonania 4 km ze strzelaniem dwa razy leżąc i raz stojąc. Na pierwszym strzelaniu biatlonistka popełniła 2 błędy, na drugim była bezbłędna i biegła na drugiej pozycji. Strzelając stojąc pudłowała 3 razy, ale to nie przeszkodziło na mecie zająć drugie miejsce i zdobyć srebrny medal Mistrzostw Łotwy w biatlonie. Jeszcze lepiej wystąpił Romuald Aleksandrow, zdobywając tytuł mistrza Łotwy w biatlonie na dystansie 5 km Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 4 błędy i biegł na 6 pozycji, na drugim strzelaniu leżąc pudłował raz i wyszedł na prowadzenie. Na ostatnim strzelaniu stojąc popełnił 3 błędy, szybko pokonał karne kręgi i na mecie był pierwszy z wynikiem 29 min. 04,7 sek. Rusłan Pukszto w grupie chłopców 1999- 2000 r. ur. na dystansie 6 km zajął 4 miejsce z wynikiem 36 min. 10 sek. Rusłan na czterech strzelaniach popełnił 7 błędów.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski