XII Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Gimnazjum w Awiżeniach 2017

W dniach 28 i 30 października w Gimnazjum w Awiżeniach i Szkole Podstawowej im. M. Zdziechowskiego w Suderwi odbył się XII Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Gimnazjum w Awiżeniach 2017. Do zawodów zgłosiło się 10 zespołów – po pięć w kategorii dziewcząt i chłopców.

To już 12 edycja siatkarskich rozgrywek, w ramach której kontynuujemy współpracę ze sportowcami z macierzy, a w szczególności z zaprzyjaźnionym PSKS „Beskidy” z Bielsko-Białej. Wśród chłopców do startu przystąpili siatkarze ze stołecznego Gimnazjum im. J. Pawła II, z Gimnazjum im. Św. J. Bosko z Jałówki, z Gimnazjum im A. Krepsztul z Butrymańc, zespół PSKS „Beskidy” z Bielsko-Białej oraz gospodarze z Gimnazjum w Awiżeniach.

Mecze miały wyrównany przebieg i stały na wysokim poziomie. Najlepiej wypadli siatkarze z Gimnazjum im. Św. Jana Bosko, gdyż w całym turnieju przegrali zaledwie jednego seta i zasłużenie cieszyli się zwycięstwem. Na miejscu drugim uplasowała się inna placówka szkolna mająca za patrona innego świętego – Gimnazjum J. Pawła II. Gospodarze z Awiżeń cieszyli się z miejsca 3, aczkolwiek raczej byli niepocieszeni, gdyż przed turniejem liczyli na więcej. Miejsce czwarte stało się udziałem sportowców z Butrymańc, natomiast goście zza miedzy zamknęli dolną część tabeli.

W kategorii dziewcząt do rozgrywek zgłosiły się siatkarki Szkoły Sportowej „Tauras” z Wilna, dwa zespoły z Bielsko-Białej UKS – „Lipnik” i PSKS „Beskidy” oraz mające siatkarskie bogactwo gospodynie wystawiły 2 zespoły, jeden z których reprezentował Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego, inny zaś -Gimnazjum w Awiżeniach. Nie były to stworzone zespoły na zasadzie „jeden na pożarcie, drugi dla zwycięstwa”. Oba miały jednakowe szanse, o czym świadczył wynik potyczki podczas turnieju. W derbach oba zespoły chciały pokazać swoją wyższość i jak zwykle bywa w takich meczach dały z siebie wszystko, co więcej siatkarki reprezentujące Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego w skutek kontuzji straciły kluczową zawodniczkę i mecz przegrały 1:2. Więc do meczu finałowego dotarły siatkarki z UKS-u „Lipnik” z Bielsko-Białej i siatkarki z Gimnazjum w Awiżeniach. W wyrównanym meczu wynikiem 2:1 lepsze okazały się siatkarki z Bielska i zasłużenie cieszyły się ze zwycięstwa w całym turnieju. W meczu o trzecie miejsce siatkarki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego takim samym wynikiem okazały się lepsze od koleżanek ze Szkoły Sportowej „Tauras” z Wilna, aczkolwiek i ten mecz przypłaciły kolejną kontuzją – wybicia palca doznała Wanesa Matulewicz. Na miejscu 5, tak jak i w przypadku chłopców, uplasowały się siatkarki PSKS „Beskidy” z Bielsko-Białej.

Na ceremonię zamknięcia turnieju przybyła Kierownik Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilia Andruszkiewicz, która gratulowała dobrej organizacji, cieszyła się sukcesami siatkarzy i siatkarek Rejonu Wileńskiego oraz pomagała przy dekoracji zwycięzców. Cieszyła obecność na turnieju dyrektora Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Mariana Kaczanowskiego, który nie ukrywa, że sekcja siatkówki jest oczkiem w jego głowie, a młodzież zawsze bardziej się stara widząc go wśród kibiców. Zawsze kibicuje siatkarkom, niezależnie, kogo reprezentują, bądź to szkołę sportową, gimnazjum lub Rejon Wileński. Bardzo oczekiwanym gościem na tym turnieju była Pani Rita Tamaszuniene, która trzeci rok z rzędu funduje nagrody, lecz tym razem obowiązki służbowe nie pozwoliły nam cieszyć się jej obecnością na tym turnieju.

Po zakończeniu turnieju odbieraliśmy wysokie oceny od uczestników. W imieniu całej delegacji z Polski podziękowania na ręce Pani dyrektor złożył radny z Bielsko-Białej Szczepan Wojtasik. To już 12 edycja, czyli możemy twierdzić, że nasz turniej pomyślnie ukończył szkołę średnią i mamy nadzieję, że za rok nasz turniej pójdzie na studia wyższe J Na zakończeniu Pani Dyrektor Waleria Orszewska zapraszała za rok na kolejny turniej o Puchar Gimnazjum w Awiżeniach 2018.

Wiadomo pobyt przyjaciół z Podbeskidzia nie ograniczył się wyłącznie zmaganiami sportowymi, ale został przyszykowany bogaty program kulturalno-rozrywkowy i mimo deszczowej pogody został zrealizowany. Goście zwiedzili muzeum A. Mickiewicza i Pałac Władców, Rossę, Ostrą Bramę, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Późnym wieczorem wpadliśmy do centrum handlowego „Akropolis” i tam młodzież wypróbowała celną rękę na kręgielni i pewnej postawy na lodowisku.

Ważnym punktem pobytu była niedzielna Msza Św. w kaplicy u Sióstr Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, którą celebrował ks. Tomasz Mikociak, notariusz w Kurii Diecezji Bielsko Żywieckiej. W kolebce kultu Miłosierdzia Bożego, przy relikwiach siostry Faustyny i błogosławionego ks. Michała Sopoćki ksiądz Tomasz mówił o glinie, z której gniotąc, wirując, susząc, wypalając, powstaje porcelanowe naczynie. Jednak każdy sam wybiera czy będzie zwykłą ziemią, czy podda się przemianie łaski Bożej.

Podczas pożegnania prezes PSKS „Beskidy” Renata Zuber zapraszała nas na rewizytę, która jest zaplanowana na początku maja i z pewnością z niej skorzystamy.

Waldemar Szumski
Szkoleniowiec siatkówki dziewcząt