Dobry występ Nikity Romanowa na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Słowacji

W dniu 22 lutego biatlonowym centrum Brezno – Osrblie w Słowacji odbył się wyścig indywidualny Młodzieżowych Mistrzostw Świata w biatlonie, w którym udział wziął wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow. Na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata do Brezno – Osrblie przybyli biatloniści z 35 państw świata. Litwę na mistrzostwach reprezentuje dziesięcioro młodych biatlonistów z Ignaliny, Wilna, Onikszt, Wisagini i Rejonu Wileńskiego. Nasz przedstawiciel Nikita Romanov jeszcze 17 lutego walczył na biatlonowych trasach w słonecznej i chłodnej Turcji, 19 lutego przez Stambuł wyleciał do ponurego i dżdżystego Brezno – Osrblie w Słowacji. Trener Marian Kaczanowski zaś ze Stambułu przybył do Wilna, żeby odebrać cały inwentarz, strzelby i już następnego dnia wyruszył do Słowacji, gdzie wieczorem odbyła się uroczysta gala otwarcia mistrzostw.

W dniu 22 lutego 101 biatlonista stanął do startu na 12,5 km w wyścigu indywidualnym ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu uzyskanego na dystansie dodawano po 45 sek. Nikita Romanow szybko pokonał pierwsze okrążenie o długości 2,5 km, jednak już na pierwszym strzelaniu mylił się 2 razy i na następny odcinek wyślizgnął na 76 pozycji, tracąc do lidera 2 min. 27 sek. Nikita drugie okrążenie szybko pokonał, na drugim strzelaniu pudłował 1 raz i posunął się na 70 miejsce. Na trzecim strzelaniu Nikita znowu pudłował 2 razy i na trasę wyślizgnął na 69 miejscu. N. Romanow znowu dobrze i szybko pokonał 2,5 km krąg, ostatnie strzelanie wykonał bezbłędnie i na ostatnie okrążenie wyruszył na 53 miejscu. Biatlonista mocno ślizgnął na podbiegach, wyprzedził kilku rywali i finiszował na 51 miejscu, pokonując dystans za 40 min. 54 sek. Przedstawiciel Onikszt Linas Banys finiszował na 45 miejscu (40 min. 08 sek.), Jokubas Mackine z Ignaliny zajął 62 miejsce (41 min. 32 sek.), a Maksim Fomin z Wisagini uplasował się na 76 miejscu (42 min. 49 sek.)

W piątek, 24 lutego, Nikita Romanow wystartuje w zawodach sprintu na 7,5 km.