Biatlonista Nikita Romanow na Młodzieżowych Biatlonowych Mistrzostwach Europy w Słowenii

W dniach 31 stycznia – 3 lutego w słoweńskim biatlonowym centrum Pokljuka odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w biatlonie, w których po raz pierwszy startował biatlonista Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow. Biatloniści rywalizowali w sztafecie mieszanej, sprincie na 10 km oraz wyścigu indywidualnym na dystansie 15 km.

W pierwszym dniu zawodów Nikita Romanow razem z Linasem Banysem, Aną Jesipionok i Ramintą Dindaite startował w sztafecie mieszanej 2 x 6 km + 2 x 7,5 km. Reprezentacja Litwy zajęła 15 miejsce wśród 20 państw, zostawiając za sobą sąsiedzi Łotyszów i Estończyków.

Następnego dnia Nikita Romanow rywalizował w wyścigu indywidualnym na dystansie 15 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po karnej minucie. W dniu zawodów obficie padał śnieg i wiał porywisty wiatr, który przeszkadzał celnemu strzelaniu. Z tymi pogodnymi warunkami nie w pełni udało się sprawić Nikicie Romanowowi. Nikita dobrze strzelał z pozycji stojąc, pudłując 2 razy z 10 strzałów, ale leżąc popełnił 6 błędów i w sumie zarobił 8 karnych minut, co nie pozwoliło zająć wysokiego miejsca. Nikita Romanow 15 km pokonał za 45 min. 13,8 sek. i zajął 87 miejsce wśród 122 biatlonistów z 35 państw świata.

W piątek 2 lutego z powodu mocnych opadów śniegu nie udało się z miejsca zamieszkania, Bledu, pojechać na trening do biatlonowego centrum Pokljuka na wysokości 1600 m n. p. m.

3 lutego Nikita startował w sprincie na dystansie 10 km. Nikita, nie zważając, że wiekowo był o trzy lata młodszy od startujących, szybko pokonał pierwsze 2,5 km, ale na strzelaniu leżąc popełnił dwa błędy i ślizgnął na 83 pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc popełnił jeden błąd i zajmował 74 miejsce, tracąc do lidera 4 min. 14 sek. Nikita mocno pracował na podbiegach, wyprzedził 4 rywali i na mecie zajął 70 miejsce wśród 129 biatlonistów, pokonując 10 km za 35 min. 02 sek.