Nikita Romanow zwycięzcą Pucharu państw bałtyckich w biatlonie w Estonii

W dniach 10-11 lutego w estońskim centrum biatlonowym Haanja odbyły się zawody Pucharu Państw Bałtyckich w biatlonie, w których wzięło udział ponad stu trzydziestu biatlonistów z Rosji, Łotwy, Estonii, Litwy i Rejonu Wileńskiego. W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, zajmując miejsca na podium Pucharu Państw Bałtyckich w biatlonie.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 100 lub 150 m długości. Pierwszy z przedstawicieli Rejonu Wileńskiego wystartował Marek Griniuk w grupie chłopców 2003-2004 r. ur. na dystansie 4,5 km. Marek na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił dwa błędy i zajmował 4 miejsce. Na drugim strzelaniu był bezbłędny i na mecie finiszował drugi, zdobywając srebrny medal. W tej samej grupie wiekowej wśród dziewcząt Kamile Jakubauskaite miała do pokonania 3 km. Kamila na strzelaniu popełniła 6 błędów i zajęła 7 miejsce z czasem 12 min. 34 sek.

Wiktoria Romanowa i Sara Urumowa rywalizowały w grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. na dystansie 6 km. Wiktoria startowała z o trzy lata starszymi zawodniczkami i zajęła 7 miejsce, pokonując 6 km za 21 min. 55 sek. (4 k. k.) Sara Urumowa popełniła 5 błędów i finiszowała 12 z wynikiem 23 min. 56 sek. Romuald Aleksandrow miał do pokonania 7,5 km. Romuald na pierwszym strzelaniu był bezbłędny i ślizgnął na 3 pozycji. Na drugim strzelaniu Niemenczynianin popełnił 2 błędy, ale szybko pokonał ostatnie 2 km i na mecie zajął 2 miejsce, zdobywając srebrny medal. Romuald Aleksandrow 7,5 km pokonał za 24 min. 21 sek.

Ten sam dystans mieli do pokonania Nikita Romanow i Rusłan Pukszto w grupie chłopców 1999-2000 r. ur. Nikita Romanow po dobrych startach na Pucharze IBU Juniorów w Ridnaun udowodnił, że jest w dobrej fizycznej kondycji, zwyciężając w biegu sprinterskim. Nikita szybko pokonał pierwsze 2 km. Strzelając leżąc był bezbłędny i na drugie 2 km wyślizgnął na 2 pozycji, tracąc do lidera 8 sek. Na strzelaniu stojąc popełnił jeden błąd i po pokonaniu karnej rundy na ostatni krąg do mety wyślizgnął liderem. Nikita Romanow mocno ślizgnął na podbiegach i na mecie był pierwszy z przewagą 20 sekund nad zdobywcą 2 miejsca. Nikita 6 km pokonał za 22 min. 09 sek. i wywalczył Puchar Państw Bałtyckich w biatlonie za 1 miejsce.  Rusłan Pukszto na strzelnicy popełnił 3 błędy i zajął 10 miejsce, pokonując dystans za 25 min. 42 sek.

Roman Noreika z Niemenczyna w kategorii weteranów dystans 4,5 km pokonał za 17 min. 50 sek. i zajął 3 miejsce, na strzelnicy popełniając 4 błędy. Marian Kaczanowski miał do pokonania 3 km. Strzelając leżąc popełnił 3 błędy, stojąc pudłował raz i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując dystans 3 km za 11 min. 42 sek.

11 lutego biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego (masstart). Kamile Jakubauskaite rywalizowała na dystansie 4 km. Kamila na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 2 błędy i zajmowała 5 pozycję. Na drugim strzelaniu pudłowała raz i była na 3 miejscu. Na ostatnim strzelaniu zarobiła 2 karne kręgi i była na 4 pozycji, ale na ostatnim kilometrze wyprzedziła biatlonistkę z Estonii i stanęła na trzecim schodku podium. Kamile Jakubauskaite 4 km pokonała za 15 min. 35 sek. i zdobyła brązowy medal. Marek Griniuk miał do pokonania 5 km. Na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował raz i zajmował 2 miejsce. Na drugim strzelaniu popełnił 3 błędy i ślizgnął na 3 pozycji. Ostatnie strzelanie Marek Griniuk wykonał bezbłędnie i na mecie zajął 2 miejsce, zdobywając srebrny medal z wynikiem 17 min 34 sek.

W grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. Wiktoria Romanowa na 4 strzelaniach popełniła 7 błędów i zajęła 7 miejsce, pokonując 7,5 km za 30 min. 58 sek. Sara Urumowa finiszowała na 13 miejscu z wynikiem 35 min. 01 sek.

Nikita Romanow i Rusłan Pukszto mieli do pokonania 10 km. Nikita pierwszy przybył na strzelanie, ale popełnił 2 błędy i zajmował 5 pozycję. Na drugim strzelaniu był bezbłędny i ślizgnął na 3 pozycji. Na trzecim strzelaniu stojąc popełnił 2 błędy i zachował 3 miejsce. Na ostatnim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy i na ostatnie 2 km do mety wyślizgnął trzeci. Zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji Nikita nadrobił straty i na mecie zajął 2 miejsce, pokonując 10 km za 29 min. 21 sek. Rusłan Pukszto na strzelnicy popełnił 7 błędów i zajął 6 miejsce z wynikiem 32 min. 34 sek. Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2001-2002 r. ur. także miał do pokonania 10 km. Romuald na pierwszym i drugim strzelaniu leżąc był bezbłędny i prowadził z 20 sekundową przewagą, ale na trzecim strzelaniu stojąc pudłował 2 razy i zajmował 3 miejsce. Na ostatnim strzelaniu także popełnił 2 błędy i po pokonaniu ostatnich 2 km na mecie zajął 3 miejsce, zdobywając brązowy medal, pokonując 10 km za 30 min. 54 sek.

Marian Kaczanowski na strzelnicy popełnił 7 błędów, 5 km pokonał za 20 min. 26 sek. i zdobył złoty medal w grupie weteranów. Roman Noreiko 5 km pokonał za 23 min. 16 sek. i zajął 3 miejsce.

Gratulujemy medalistom i życzymy sukcesów w przyszłości.