Posiedzenie komisji Młodzieży, Sportu i Turystyki Rady Krajowej oraz Rady Konsultacyjnej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz XV Międzynarodowe Biegi przełajowe im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

W dniach 23-24 kwietnia w Domu Polonii w Pułtusku odbyły się posiedzenia komisji Młodzieży, Sportu i Turystyki Rady Krajowej oraz Rady Konsultacyjnej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w obradach której wziął udział Marian Kaczanowski – członek Rady Konsultacyjnej SWP. Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski podkreślił, że sport polonijny wychodzi na pierwsze miejsce razem ze wspieraniem szkół polskich poza granicami kraju, a także mówił o możliwości organizowania Polonijnych Mistrzostw Świata w takich dyscyplinach jak piłka nożna, siatkówka, żeglarstwo i in. Podkreślił wyjątkowe zaangażowanie wspólnoty Polskiej i partnerów w organizacji Igrzysk w Krynicy-Zdrój. Wiceprzewodniczący komisji Marek Guzowski wygłosił referat o przebiegu i wnioskach XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Krynica-Zdrój 2018”. Przedstawił 15-minutowy film o XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Krynica-Zdrój 2018”.  Ambasador dr. Witold Rybczyński przedstawił przedsięwzięcia obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, organizowanych we współpracy z PKOL. Ambasador podkreślił sportowy charakter Igrzysk Zimowych i Letnich i 5 głównych punktów działania w najbliższym okresie, jednym z których jest organizowanie 11 listopada Polskiego Biegu Niepodległości z głównym dystansem na 1918 m. Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej SWP p. Hanka Gałązka poinformowała o przygotowaniach do XVIII Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w Łomży. Zostały także omówione przygotowania do organizacji Polonijnego Forum Sportu i Turystyki, organizowanych w ramach V Zjazdu Polonii Świata we wrześniu. Omówiono o przygotowaniach do XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Gdyni, a także zostały wręczone podziękowania dla burmistrza Krynicy-Zdrój oraz wójta gminy Grybowskiej za wspaniałe organizowanie XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Krynica-Zdrój 2018”. Mówiono również o możliwości po raz kolejny zimowe igrzyska organizować w Krynicy-Zdrój.

W dniu 24 kwietnia na zaproszenie dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztofa Łachmańskiego 6-osobowa delegacja biegaczy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego po raz 7 wzięła udział w Jubileuszowym XV Międzynarodowym biegu wielokrotnej mistrzyni igrzysk olimpijskich Ireny Szewińskiej.

We wtorek w godzinach popołudniowych przybyliśmy do Pułtuska, zakwaterowaliśmy się w starym zamku – Domu Polonii w Pułtusku. Następnie spacerem po mieście zwiedziliśmy Ratusz, regionalne muzeum i byliśmy na przystani wodnej nad rzeką Narew. Także po kolacji zapoznaliśmy się z miejscem startu na miejskiej plaży i trenowaliśmy na trasie zawodów. Do zawodów zgłosiło się prawie 800 uczestników w wieku 5-16 lat. W zawodach także wzięli udział sportowcy z Białorusi, reprezentując klub sportowy „Sokół” Grodno. Przed startem w centrum miasta przy miejskiej fontannie odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, na której uczestniczyła wielokrotna mistrzyni olimpijska Irena Siewińska, złoty medalista z Montrealu – pięcioboista Janusz Gerard Pyciak – Peciak, Burmistrz Pułtuska Krzysztof Nuszkiewicz, Mazowiecki kurator Aurelia Michałowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztof Łachmański oraz sponsorzy „Samsung Elektronik” Polska.

W zależności od wieku zawodnicy mieli do pokonania od 300 do 2000 metrów. W tym roku wody rzeki Narew zalały miejską plażę, na której mieli startować biegacze i organizatorowie start przenieśli na wał przeciwpowodziowy. Z wieczora i nocą padał deszcz, ale podczas zawodów było słonecznie i w miarę ciepło. Zawodnicy startowali przy fontannie miejskiej, biegli po wale przeciwpowodziowym i po przebiegnięciu po rynku miejskim finiszowali przy miejskiej fontannie.

Pierwsza na starcie stanęła Emilia Mincewicz w grupie dziewcząt 2005-2006 r. ur. Emilia startowała na dystansie 900 m. Po raz pierwszy, startując w tak licznym gronie zawodniczek, na starcie trochę się zatraciła wśród 105 startujących, ale po pokonaniu połowy dystansu Emila biegła już 15, mocno pobiegła ostatnie 300 m i finiszowała na 5 miejscu.

Następnie na starcie 1100 m w grupie chłopców 2005-2006 r. ur. stanął Karol Chmielewski. Karol ze startu wybiegł 35 wśród 106 osobowej grupy biegaczy. Karol dobrze biegł po wale przeciwpowodziowym i na mecie zajął 23 miejsce. Następnie na starcie 1400 m stanął Daniel Bartusewicz w grupie chłopców 2004 r. ur. Daniel od samego początku biegł wśród liderów, a po pokonaniu połowy dystansu wyszedł na prowadzenie i do mety nie ustąpił pierwszeństwa, stając na najwyższym schodku podium. Następnie w grupie dziewcząt 2002-2003 r. ur. startowała Kamila Jakubauskaite na dystansie 1400 m. Kamila szybko biegła po wale przeciwpowodziowym, mocno przyśpieszyła na ulicach miasta i zajęła trzecie miejsce, niewiele ustępując przedstawicielkom Białorusi.

Dariusz Zabeło i Marek Griniuk w tej samej grupie chłopców startowali na dystansie 2000 m. Dariusz spokojnie rozpoczął bieg, ale już po pokonaniu 1000 m biegł na 1 pozycji. Przed wbiegnięciem na ulice miasta prowadził z 30-metrową przewagą, szybko pokonał ostatnie 200 m na placu miejskim i finiszował pierwszy. Marek zbyt wolno rozpoczął bieg i na półmetku biegł na 14 pozycji, dobrze pobiegł ostatni odcinek trasy i zajął 6 miejsce.

Po zakończeniu biegów odbyło się nagrodzenie zdobywców 1-3 miejsca dyplomami i nagrodami rzeczowymi od sponsora generalnego firmy Samsung. Medalistów nagradzali mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, złoty medalista olimpijki Janusz Gerard Pyciak – Peciak, Mazowiecki kurator Aurelia Michałowska, burmistrz miasta Krzysztof Nuszkiewicz, przedstawiciel firmy Samsung, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztof Łachmański. Także zostały nagrodzone najlepsze szkoły w drużynowej klasyfikacji, w grupie szkół podstawowych, gimnazjum i klubów sportowych.

Wspaniała atmosfera zawodów, możliwość na żywo zobaczyć, zrobić zdjęcia, otrzymać autograf i gratulacje na podium od Ireny Szewińskiej zostawiły niesamowite wrażenia.

Gratulujemy Kamili, Dariuszowi oraz Danielowi i życzymy udanych startów 4 maja na Mistrzostwach Litwy w biegach przełajowych w Połądze.