Biegi Dnia Konstytucji 3 Maja, poświęcone 100-leciu Odrodzenia Niepodległości Polski i Litwy

W dniu 3 Maja na nowo wybudowanym stadionie gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie zebrało się ponad 250 sportowców z Wilna, Podbrzezia, Barskun (rej. Szyrwincki), Jęczmieniszek, Suderwi, Szumsku, Mickun, Bezdan, Sużan, Pogir, Rudomina, Niemenczyna i okolic na XII biegi ulicami miasta Niemenczyn, poświęcone Dniowi Konstytucji 3 Maja. Zawody zostały zorganizowane przez Wydział Kultury, sportu i turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Starostwo miasta Niemenczyn, Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie.

Program zawodów składał się z biegów sztafetowych dla szkół podstawowych na dystansie 3 km oraz dla gimnazjów na dystansie 6 km w dwóch grupach wiekowych, a także w biegach indywidualnych na dystansach od 300 m do 2000 m w 12 grupach wiekowych. Po rocznej przerwie w zawodach uczestniczyli osoby sprawne inaczej z Centrum dnia „Jesteśmy” z Nowej Wilejki i Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie.

Podczas otwarcia zawodów wszystkich zebranych przywitali kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Edmund Szot, zastępca starosty, p. o. starosty miasta Niemenczyn Artur Komarowski, dyrektor gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie Tadeusz Grygorowicz, życząc sportowcom dobrych startów, zwycięstw oraz osobistych sukcesów. Główny organizator zawodów dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski w kilku słowach opowiedział o przebiegu zawodów i dystansach, jakie czekają na biegaczy oraz zaprosił na start, życząc sukcesów i zadowolenia z pokonania wybranego dystansu. Biegacze startowali na nowej sztucznej bieżni, po pokonaniu 150 metrów przecinali ulicę Jeziorną, biegli ścieżkami przez miejski las i znów pojawiali się na bieżni, pokonując ostatnie 100 metrów do mety.  Na imprezę także przybyli wybitni litewscy koszykarze, uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich, bracia Dariusz i Krzysztof Ławrynowiczowie, którzy dali start sztafetom mieszanym.

Pierwsi na starcie stanęli biegacze szkół podstawowych, rywalizując w sztafetach. Drużyny składały się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Dziewczęta miały do pokonania po 500 metrów, a chłopcy po 1000 metrów. Po intrygującej walce zwycięzcami zostali uczniowie pierwszy zespół Progimnazjum Jana Pawła II z czasem 9 min. 55 sek. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie drugiego zespołu Progimnazjum Jana Pawła II z czasem 10 min. 44 sek., a trzecie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. M. Zdziechowskiego z Suderwi, którzy dystans pokonali za 10 min. 49 sek.

Następnie na starcie sztafety stanęli przedstawiciele gimnazjów. Sztafety składały się z 4 dziewcząt, biegnących po 500 m, oraz z 4 chłopców, biegnących po 1000 m. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: 1999-2000 r. ur. oraz 2003 r. ur. i młodsi. W młodszej grupie na pierwszym schodku podium uplasowali się uczniowie Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie z czasem 20 min. 25 sek. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie, pokonując dystans za 20 min. 40 sek., a trzecie miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum w Mickunach, z czasem 20 min. 45 sek. Starsi uczniowie mieli do pokonania taki sam dystans, a zwycięzcami zostali uczniowie Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie. Drugie miejsce wywalczyli biegacze z Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie, a na trzecim miejscu uplasowali się sportowcy z Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidzach.

Następnie rozpoczęły się biegi indywidualne. Pierwsze na starcie 300 m stanęły przedstawicielki najmłodszej grupy 2008 r. ur. i młodsze. Najszybszą okazała się Katrina Prikul z Mickun, zwyciężając z czasem 1 min. 05 sek. W tej samej grupie wśród chłopców zwyciężył Ewaldas Czerniewskis z Rudomina, pokonując 300 metrów za 1 min. 45 sek. W grupie 2007 r. ur. i młodsze najszybszą okazała się Smilte Plytnykaite z Niemenczyna, zwyciężając z czasem 56 sek. W tej samej grupie wśród chłopców zwyciężył Radoslav Pilat z Niemenczyna, pokonując 300 metrów za 1 min. 03 sek. W licznej grupie wiekowej 2005-2006 r. ur. wśród dziewcząt na dystansie 500 m zwyciężyła przedstawicielka Wilna Patrycja Iliukiewicz, z czasem 1 min. 45 sek. Chłopcy 2005-2006 r. ur. mieli do pokonania także 500 m. W biegu zwyciężył gospodarz Dawid Raczyński z czasem 1 min. 32 sek. Także 500 m do pokonania miały dziewczęta 2003-2004 r. ur. Tu nie miała sobie równych Kamile Jakubauskaite z Niemenczyna, zwyciężając z wynikiem 1 min. 43 sek. Chłopcy 2003-2004 r. ur. mieli pokonać 1000 metrów. W tej grupie wiekowej zwycięzcą został Wilnianin Dan Borkowski z wynikiem 3 min. 03 sek. W grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. 1000 metrów najszybciej pokonała Gabriela Rawoit z Miednik, potrzebując na pokonanie dystansu 3 min. 37 sek. Chłopcy 2001-2002 r. ur. mieli do pokonania 1500 m. Najszybciej dystans pokonał Romuald Aleksandrow z Niemenczyna, z czasem 4 min. 49 sek. Na najdłuższym dystansie tych zawodów – 2000 m – w grupie chłopców 1999-2000 r. ur., zwycięzcą został Nikita Romanow z Niemenczyna, z czasem 6 min. 38 sek.

Wszyscy uczestnicy biegów na mecie otrzymali okolicznościowe medale. Kierownik Wydziału Kultury oraz Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Edmund Szot, zastępca starosty, p. o. starosty miasta Niemenczyn Artur Komarowski, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski oraz dyrektor Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie Tadeusz Grygorowicz zdobywców 1-3 miejsca nagrodzili pucharami, dyplomami i medalami. O nagrody uczestnikom biegów zatroszczyło się starostwo miasta Niemenczyn oraz Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego