Sara Urumowa, Romuald Aleksandrow i Nikita Romanow – zwycięzcami „III Ski Tour Augustów” biegu na nartorolkach

W sobotę 12 maja w Augustowie na drodze Augustów – Lipsk odbyły się trzecie zawody „Ski Tour Augustów” na nartorolkach przeprowadzanych przez Centrum Sporu i Rekreacji w Augustowie. Zawody te organizowane są od kilku lat i za każdym razem cieszą się popularnością. Trasa wyścigów w Augustowie nie jest z najtrudniejszych, gdyż odcinek drogi Augustów– Lipsk jest położony na terenie dość równym nad Kanałem Augustowskim w sosnowym lesie. Pagoda dopisała organizatorom – świeciło słońce, 23 stopni ciepła i tylko wiatr na powrotnej drodze przeszkadzał sportowcom, dmuchając w twarz.

Zawodnicy walczyli w czterech poszczególnych kategoriach wiekowych i, w zależności od wieku, musieli pokonać 5,5; 11; 16,5 lub 22 km. Nie zwracając uwagi na to, że tylko 31 marca biathloniści zakończyli sezon zimowy startem w Madonie i jakby należało się trochę odpocząć, jednak Rejon Wileński reprezentowała aż 6-osobowa grupa biatlonistów z Niemenczyna. Najmłodsi zawodnicy 2007-2005 r. ur. mieli do pokonania 5,5 km, a chłopcy i dziewczęta 2002-2004 r. ur. rywalizowali na dystansie 11 km. O 11 godzinie na starcie stanęli Marek Griniuk, Wiktoria Romanowa oraz Kamila Jakubauskaite, startując na dystansie 11 km. Pierwsza połowa dystansu 2,5 km prowadziła lekko w górę i pod wiatr. Po zakręcie na powrotnej drodze wiatr utrudniał uzyskaniu dobrego wyniku. Start był wspólny i przedostanie się na lepszą pozycję wśród masy rywali było dość trudne, ale Markowi udało się już po pierwszych 300 m wyjść na prowadzenie i po pokonaniu pierwszego 5,5 km kręgu prowadził razem z Piotrem Sobiczewskim i Maciejem Krajcem z przewagą 100 metrów nad trójką goniących. Po pokonaniu kolejnego kręgu Maciej i Piotr pierwsi pojawili się na ostatniej prostej do mety i mini sprintem rozegrali pierwsze miejsce. Marek jechał z nimi w odległości 20 metrów. Zwyciężył Piotr Sobiczewski z czasem 25 min. 52 sek. Marek Griniuk ustąpił 5 sekund i zdobył puchar za 3 miejsce i nagrodę rzeczową, pokonując 11 km za 25 min. 57 sek.

Swoją dobrą kondycją wykazali się Wiktoria Romanowa i Kamile Jakubauskaite. Wiktoria i Kamile już po pokonaniu pierwszego 5,5 km kręgu prowadzili razem z przedstawicielką Białystoku i Siedlc. Kolejny krąg jechały także szybko i pierwsze pojawiły się na 300 metrowej prostej do mety. Sprint wygrała Hanna Popko i pierwsza wpadła na metę, zdobywając puchar „Ski Tour Augustów” za 1 miejsce z czasem 29 min. 00 sek. Kamila Jakubauskaite dystans 11 km pokonała za 29 min. 01 sek. i zajęła 3 miejsce. Wiktorii, będącej wysoką i lekką, trudno było jechać pod wiatr, i w tym sprincie została poza podium, zajmując 4 miejsce, pokonując 11 km za 29 min. 03 sek. na mecie zajęła 4 miejsce wśród dziewcząt 2002-2004 r. ur. Sara Urumowa i Romuald Aleksandrow w grupie 2000-2001 r. ur. walczyli na dystansie 16,5 kilometrów, a Nikita Romanow miał do pokonania 22 km w grupie zawodowców. Od początku na prowadzenie wyszedł Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow, którzy najszybciej pokonali pierwszy krąg 5,5 km razem z Adamem Wysockim i Robertem Sadowskim, a Sara Urumowa prowadziła w grupie dziewcząt i pań. Kolejne kręgi Nikita i Romuald pokonali bardzo szybko i Romuald pierwszy przyjechał na metę dystansu 16,5 km, zdobywając puchar „Ski Tour Augustów” za 1 miejsce z czasem 36 min 12 sek. Sara Urumowa także finiszowała na 1 miejscu z wynikiem 45 min. 32 sek. Nikita Romanow w grupie zaawansowanych miał do pokonania jeszcze jeden krąg 5,5 km, który pokonał bardzo szybko, odjeżdżając od rywali i samotnie finiszując na mecie, zajmując 1 miejsce na dystansie 22 km z wynikiem 48 min. 31 sek.

Zdobywcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi, wszyscy startujący na mecie otrzymali okolicznościowe medale i upominki, a także mogli spróbować grochówki.

Gratulujemy Kamili, Sarze, Markowi, Romkowi, oraz Nikicie i życzymy sukcesów w przyszłości.