XV Turniej Piłki Siatkowej wśród dziewcząt o nagrody KS „Polonia” Wilno

13 maja w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach odbyły się finałowe rozgrywki XV Turnieju Piłki Siatkowej o nagrody KS „Polonia” Wilno. Od lat rozgrywki cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród młodzieży i jeżeli przed 15 lat rozpoczynaliśmy od 4 szkół, to w bardzo krótkim czasie ta liczba podwoiła się, a w ostatnich latach ilość drużyn wyrosła i stale przekracza 10. Tak też i w tym roku zgłosiło się 12 zespołów z Rejonu Wileńskiego, Wilna oraz Rejonu Solecznickiego. Rozgrywki były podzielone na 4 etapy: grupowy, międzygrupowy, eliminacyjny oraz finałowy.

Bardzo dobrze w tej edycji spisali się zespoły z Rejonu Solecznickiego do finałowej piątki dotarli stąd dwie drużyny, i co więcej, obie sięgnęły po medale. Srebro przypadło młodej, ale bardzo ambitnej drużynie z Gimnazjum im. L. Narbutta z Koleśnik, natomiast medale z brązu stali się własnością siatkarek z Gimnazjum im. J. Śniadeckiego z Solecznik. O miejsce pierwsze siatka rozdzieliła dwa zespoły z Gimnazjum w Awiżeniach i raczej umownie podzielonych na zespoły nr 1 i nr 2. W regulaminie przewidzieliśmy, że gdy szkoła zgłasza do turnieju dwa zespoły, podsumowując wyniki będzie klasyfikowany tylko jeden zespół, ten który zajmie wyższą lokatę. Więc, gdy w ostatnim meczu spotkały się dwa zespoły, które dotąd były niepokonane było wiadomo, że wygrany zostanie zwycięzcą turnieju, natomiast przegrany będzie musiał zadowolić się doświadczeniem, pozyskanym podczas rozgrywek. Nic dziwnego, że obie drużyny walczyły z „nożem na gardle” i było pewne, że po ostatnim punkcie jedni będą skakali ze szczęścia, inni niepocieszeni ze smutku. Po wyrównanym meczu w tie-break`u na przewagi siatkarki z 1 drużyny Gimnazjum w Awiżeniach pokonały koleżanek z zespołu drugiego 17:15 i popłakały się ze szczęścia. Popłakały się i ich przeciwniczki, lecz zupełnie z innej przyczyny – to właśnie one miały kilka piłek meczowych i ich nie wykorzystały.

Na dekoracji zwycięzców i uroczystej gali zamknięcia turnieju, obok zwyciężczyń, najbardziej cieszyły się siatkarki z Koleśnik. W meczu o srebro również minimalnie okazały się lepsze od gospodyń, z którymi w rozgrywkach grupowych przegrały, a tym razem udało się ich pokonać wynikiem 2:1. Już dwukrotnie plasowały się na najniższym stopniu podium, a tym razem po raz pierwszy udało się ozdobić się medalami o srebrnym odblasku. Nauczyciel w-fu Jarosław apelował do swych wychowanek, by na tym nie poprzestały, a podczas następnych rozgrywek powalczyły o krążek z bardziej cennego kruszcu. Na miejscu czwartym uplasowały się siatkarki z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. Wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy, najlepsze zawodniczki z poszczególnych zespołów pamiątkowe pucharki, zespoły z podium – medale, a siatkarki z Gimnazjum w Awiżeniach II (na osłodę) – sękacz.

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować wszystkim placówkom szkolnym, które gościły w murach szkolnych XV Turniej Piłki Siatkowej o nagrody KS „Polonia” Wilno, a było ich sporo: Gimnazjum im. J. Pawła II (dwukrotnie), Gimnazjum im. A. Krepsztul w Butrymańcach, Gimnazjum im. A. Mickiewicza, Gimnazjum w Awiżeniach, Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach (dwukrotnie).

Waldemar Szumski
Szkoleniowiec siatkówki dziewcząt