Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski – obronili tytuły Mistrzostw Świata w biatlonie wśród weteranów w Finlandii

W dniach 20-24 marca w fińskim mieście Kontiolahti odbyły się XXII Biatlonowe Mistrzostwa Świata wśród weteranów. W mistrzostwach wzięli udział 211 biatlonistów z 14 państw świata. Najliczniej stawili się biatloniści z Rosji – 75, Finlandię reprezentowali 69 biatlonistów, byli także Estończycy – 8, siedem Łotyszów. Litwę reprezentowali 5 biatlonistów – Wiaczesław Rumiancew z Wisagini, Algirdas Puiszis z Wilna i trzej przedstawiciele Rejonu Wileńskiego – Jadwiga Juniewicz, Romuald Noreika i Marian Kaczanowski.

21 marca biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. Pierwszy na starcie stanął Romuald Noreika w sprincie na 6 km. Romuald dobrze ślizgnął na dystansie, ale na strzelaniu leżąc popełnił dwa błędy i musiał dodatkowo pokonać 300 m dystansu. Drugie strzelanie stojąc wykonał bezbłędnie, szybko pokonał ostatnie 2 km do mety i zajął 9 miejsce wśród 38 startujących w grupie weteranów 50-54 lat. Romuald 6 km pokonał za 21 min. 38,5 sek. W. Rumiancew 6 km pokonał za 21 min. 26,1 sek. i zajął 6 miejsce w grupie weteranów 40-44 lat.

Po południu na starcie stanęli Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski w grupie 60-64 lat. Pierwszy na dystans 5 km wyślizgnął Marian Kaczanowski, który bardzo szybko pokonał pierwsze 2 km do strzelania leżąc, na strzelaniu pierwszym strzałem nie trafił do tarczy i musiał zawitać na karną rundę. Po pokonaniu karnej rundy na kolejne 2 km wyślizgnął liderem z 16-sekundową przewagą, szybko pokonał długie podbiegi i na drugie strzelanie przybył pierwszy. Strzelanie stojąc wykonał szybko popełniając jeden błąd i przed ostatnim kilometrem do mety ślizgnął na drugiej pozycji ze stratą 14 sekund do lidera. M. Kaczanowski szybko pokonał ostatnie krótkie podbiegi odrabiając 8 sekund straty, ale dystans był za krótki i sportowiec drugi wpadł na metę, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata weteranów w biatlonie. Marian Kaczanowski 5 km pokonał za 18 min. 47,5 sek.(2 k. kr.)

Jadwiga Juniewicz miała do pokonania 4 km. Jadwiga dobrze ślizgnęła na pierwszym 2-kilometrowym kręgu, strzelając leżąc popełniła dwa błędy i po pokonaniu karnych rund na kolejny krąg wyślizgnęła pierwsza. Szybko pokonała kilometrowy krąg, strzelając stojąc popełniła dwa błędy i musiała pokonać dodatkowo 300 m dystansu. Przed ostatnim kilometrem do mety Jadwiga prowadziła z 10-sekundową przewagą przed wieloletnią zwyciężczynią Mistrzostw Amerykanką Bellise Marthą. Jadwiga na mecie zachowała przewagę i finiszowała pierwsza, zdobywając złoty medal Biatlonowych Mistrzostw Świata wśród weteranów. Jadwiga Juniewicz 4 km pokonała za 23 min. 30,7 sek.(4 k. kr.)

24 marca biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym ze strzelaniem po dwa razy leżąc i stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po karnej minucie. Algirdas Puiszis w grupie 35-39 lat zajął 8 miejsce na dystansie 12,5 km z wynikiem 52 min. 13,8 sek. Pudłując na strzelnicy 7 razy. Wiaczesław Rumiancew w grupie wiekowej 40-44 lata 10 km pokonał za 42 min. 59,2 sek. i zajął 11 miejsce, popełniając 9 błędów na strzelnicy. Romuald Noreika na 4 strzelaniach pudłował 8 razy, dystans 10 km pokonał za 44 min. 46,8 sek. i zajął 14 miejsce. Po południu w kategorii 60-64 lat startowali Marian Kaczanowski i Jadwiga Juniewicz. Marian rywalizował na dystansie 5 x 1,5 km na pierwszym i drugim strzelaniu popełnił po jednym błędzie i prowadził, ale na trzecim strzelaniu leżąc porywisty wiatr pokrzyżował plany i Niemenczynianin pudłował 3 razy i ślizgnął na drugiej pozycji, ale nie dał za przegraną. Na ostatnim strzelaniu stojąc ostatnim strzałem nie trafił do tarczy, bardzo szybko pokonał ostatnie 1,5 km i na mecie zajął 1 miejsce z 1 min. 54 sek. przewagą nad zdobywcą srebrnego medalu. Marian Kaczanowski 7,5 km pokonał za 34 min. 28,5 sek. (6 k. min.), zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata w biatlonie wśród weteranów i broniąc tytuł mistrza zdobyty przed rokiem. Następnie na starcie 6 km stanęła Jadwiga Juniewicz. Jadwiga na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowała raz, strzelając stojąc popełniła 4 błędy i zajmowała 1 miejsce. Na kolejnych dwóch strzelaniach Jadwiga popełniła 6 błędów, ale szybko pokonała ostatni krąg do mety i zajęła 1 miejsce z 35 sekundową przewagą nad rywalką, zdobywając drugi złoty medal Mistrzostw Świata w biatlonie wśród weteranów.