Otwarte Mistrzostwa Rejonu Wileńskiego w biegach przełajowych

W dniu 19 października na biatlonową strzelnicę w Niemenczynie przybyli miłośnicy biegu z Wilna, Trok, Święcian i rejonu Wileńskiego na Otwarte Mistrzostwa Rejonu Wileńskiego w krosie, organizowane przez Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Program zawodów składał się z biegów na dystansach od 1000 m do 5000 m w 10 grupach wiekowych. Podczas otwarcia zawodów wszystkich zebranych przywitał główny sędzia zawodów, trener Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Kiestutis Wielikianecas (lit. Kęstutis Velikianecas). Cieszył się on widząc na zawodach tak licznie zebraną młodzież, w kilku słowach opowiedział o przebiegu zawodów i dystansach, jakie czekają na biegaczy oraz zaprosił na start, życząc sukcesów i zadowolenia z pokonania wybranego dystansu. Na zawody licznie stawili się wychowankowie trenera Witautasa Grażisa (lit. Vytautas Gražys) z Podbrzezia, Rzeszy, Jęczmieniszek oraz spora grupa mieszkańców Niemenczyna, Wielkich Kabiszek i pobliskich miejscowości.

Pierwsze na starcie 1000 m stanęły przedstawicielki najmłodszej grupy wiekowej 2007 r. ur. i młodsze. Trasa była nie z łatwych, przebiegała w pobliskim lesie i było sporo podbiegów, a najlepiej z nią poradziła Emilia Szewielowa z Trok, pokonując dystans za 3 min. 30 sek. W tej samej grupie wiekowej wśród chłopców najszybszy okazał się Niemenczynianin Żilwinas Sokolowskis (lit. Žilvinas Sokolovskis), pokonując 1000 metrów za 3 min. 04 sek.

Następnie na starcie 1000 m stanęły dziewczęta 2004-2006 r. ur. Najszybszą okazała się Ewelina Wołodkiewicz z Rudomina, która pokonała dystans za 3 min. 14 sek. Chłopcy 2004-2006 r ur. i dziewczęta 2001-2003 r. ur. mieli do pokonania 1500 m. Dystans składał się z 1000 m i 500 m. Po pokonaniu pierwszego kilometra na prowadzeniu byli Daniel Bartusewicz i Julia Jaczun, którzy po przebiegnięciu przez strzelnicę zniknęli w pobliskim lesie i po upływie pary minut pierwszy na mecie pojawił się Daniel Bartusewicz z Podbrzezia, pokonujący 1500 m za 4 min. 44 sek. Wśród dziewcząt najszybszą okazała się Julia Jaczun z Jęczminiszek, pokonująca dystans za 5 min. 53 sek.

Chłopcy 2001-2003 r. ur. startowali na dystansie 2000 m. Biegacze po pokonaniu kręgu 1 km pojawiali się na strzelnicy, co pozwalało kibicującym patrzeć za przebiegiem rywalizacji, a następnie znów znikali w pobliskim lesie. Po pokonaniu 2000 m pierwszy na metę wpadł Dariusz Zabieło z Jęczmieniszek, pokonując dystans z czasem 6 min. 05 sek.

Następnie na starcie stanęli pozostali zawodnicy, którzy mieli do pokonania 3000 lub 5000 metrów w zależności od grupy wiekowej. W rywalizacji na dystansie 5 km zwyciężył przedstawiciel Święcian Aiwaras Czekanawiczius (lit. Aivaras Čekanavičius), pokonując dystans za 16 min. 31 sek. i tylko o 1 sek. na mecie wyprzedzając Tomasa Jateikę z Niemenczyna. W grupie kobiet 3000 m. najszybciej pokonała Ruta Marija Trimonitie (lit. Rūta Marija Trimonytė) z Rzeszy z wynikiem 12 min. 39 sek. W grupie mężczyzn 1969 r. ur. i starsi zwyciężył Witautas Grażis (lit. Vytautas Gražys) z Podbrzezia, pokonując 5 km za 17 min. 26 sek.

Starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna zdobywców 1-3 miejsca nagrodził medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, które przydadzą się na co dzień w treningach i podszykowaniu się do kolejnych startów. Nagrody uczestnikom biegów zostały sfinansowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego