6 medali sportowców Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Litwy w Madonie

W dniach 16-17 marca w Łotewskim biatlonowym centrum Smeceressils (Madona) odbyły się zawody Mistrzostw Litwy w biatlonie wśród juniorów młodszych, kadetów, młodzików i dzieci. Z powody braku śniegu na Litwie po raz kolejny biatloniści rywalizowali na Łotwie, gdzie warstwa śniegu na trasach sięgała 25 – 35 cm. W zawodach dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych. W pierwszym dniu zawodów bardzo dobrze wystąpili Wiktoria i Nikita Romanowowie, stając na najwyższym schodku podium.

Piękna, wiosenna pogoda, 11 stopni powyżej zera, wspaniałe warunki odpoczywającym, lecz dla biatlonistów – to miękka trasa, słabo śliznące narty i ciężka praca na całym dystansie. W takich wiosennych warunkach w czwartek biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie 7,5 km i 6 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 150 m. Biatloniści 2002 r. ur. i młodsi strzelali dwa razy leżąc. Nikita Romanow startował w grupie chłopców 1998 – 1999 r. ur. i miał do pokonania 7,5 km. Nikita szybko pokonał pierwsze 2,5 km, na pierwszym strzelaniu popełnił 3 błędy i zajmował drugie miejsce, lecz szybko pokonał kolejny krąg i przed strzelaniem stojąc zajmował 1 miejsce. Strzelając stojąc pudłował raz i na mecie był pierwszy z ponad 2 minutową przewagą. Nikita Romanow 7,5 km pokonał za 25 min 36 sek. i zdobył złoty medal mistrzostw Litwy w biatlonie.

Romuald Aleksandrow i Rusłan Pukszto startowali w grupie chłopców 2000 – 2001 r. ur. na dystansie 6 km. Romuald bardzo szybko pokonał pierwsze 2 km, strzelając leżąc popełnił 2 błędy i ślizgnął na 4 pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc także pudłował dwa razy, ale zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji szybko pokonał ostatnie dwa kilometry do mety i finiszował trzeci, zdobywając brązowy medal. Romuald Aleksandrow 6 km. pokonał za 21 min. 33 sek. Rusłan Pukszto na strzelnicy popełnił 6 błędów i na mecie zajął 6 miejsce z wynikiem 23 min. 44 sek.

Wiktoria Romanowa i Kamila Jakubauskaite także startowały na dystansie 4 km. Wiktoria bardzo szybko pokonała pierwszy krąg, pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu trafiła do 2 tarcz i prowadziła z przewagą 2 min. 40 sek. Wiktoria szybko pokonała ostatni krąg do mety i zwyciężyła, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy. Wiktoria Romanowa 4 km pokonała za 20 min. 04 sek. Kamila Jakubauskaite szybko ślizgnęła na dystansie, na pierwszym strzelaniu pudłowała 3 razy i zajmowała 3 miejsce. Na drugim strzelaniu także pudłowała 3 razy, ale szybko pokonała karne kręgi oraz ostatni kilometr do mety i finiszowała trzecia, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Litwy w biatlonie.

Marek Griniuk także startował na dystansie 4 km w grupie chłopców 2002-2003 r. ur. Startując z o rok starszymi rywalami Marek nie dał za przegrane, dobrze jechał na nartach, na pierwszym strzelaniu popełnił trzy błędy i zajmował 4 miejsce. Na drugim strzelaniu Marek także pudłował trzy razy. Marek Griniuk szybko pokonał karne kręgi oraz ostatnie okrążenie do mety i finiszował drugi, zdobywając srebrny medal z czasem 21 min. 28 sek.

Debiutem na zawodach w Madonie rozpoczął karierę biatlonisty Aleksander Ławrynowicz – mieszkaniec Egliszek (rej. Wileński). Aleksander i o dwa lata młodszy brat Bogusław uwielbiają biatlon i za pomocą rodziców przyjeżdżają na treningi do Niemenczyna. Aleksander rywalizował w grupie chłopców 2004 – 2005 r. ur. na dystansie 3 km ze strzelaniem dwa razy leżąc z kłódki. Po pokonaniu pierwszego kręgu podczas pierwszej wizyty na strzelnicy Aleksander popełnił trzy błędy i zajmował 1 miejsce, lecz 4 błędy na drugim strzelaniu nie pozwoliły utrzymać prowadzenie. Aleksander Ławrynowicz finiszował drugi, zdobywając swój pierwszy medal w karierze biatlonisty na Mistrzostwach Litwy w biatlonie.

Pozdrawiamy medalistów i życzymy kolejnych medali w piątkowych zawodach.