Starty biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Świata juniorów w Szwajcarii

W dniach 22 stycznia – 2 lutego w szwajcarskim mieście Lenzerheide ponad 400 biatlonistów z 40 państw świata biorą udział w Biatlonowych Mistrzostwach Świata juniorów. Litwę reprezentują 11 sportowców, wśród których Rejon Wileński reprezentują 5 wychowanków Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Wiktoria Augulyte, Sara Urumowa, Kamile Jakubauskaite, Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow pod opieką trenera kadry biatlonistów Mariana Kaczanowskiego.

25 stycznia w centrum miasta odbyło się otwarcie Mistrzostw Świata, a 26 stycznia biatloniści rozpoczęli zmagania wyścigiem indywidualnym na 10 i 12,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc+ stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 45 sek. karnych. Biatloniści kolejny raz nie mieli za dużo szczęścia ze śniegiem, którego było pod dostatkiem tylko na trasie, o który organizatorowie postarali się produkując śnieg za pomocą armatek śnieżnych przez cały tydzień.

Pierwszy na starcie 12,5 km stanął Romuald Aleksandrow. Biatloniści startowali na wysokości 1400 m nad poziomem morza i w czasie wyścigu nasi biatloniści odczuli niedosyt tlenu, co odzwierciedliło się na końcowych wynikach. Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 2 błędy, na drugim stojąc także pomylił się dwa razy, na kolejnym strzelaniu leżąc pudłował raz, jeszcze trzy błędy popełnił strzelając stojąc i na mecie zajął 81 miejsce wśród 105 startujących. Romuald Aleksandrow 12,5 km pokonał za 48 min. 10,3 sek.

Po południu na starcie 10 km stanęły dziewczęta. Wiktoria Augulyte pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie. Na drugim strzelaniu stojąc trafiła do wszystkich 5 tarcz, na kolejnych 2 strzelaniach popełniła po jednym błędzie i na mecie zajęła 85 miejsce wśród 102 startujących, pokonując 10 km za 44 min. 37,5 sek. Sara Urumowa tym razem nie poradziła na strzelnicy – na 4 strzelaniach popełniła 7 błędów i na mecie zajęła 89 miejsce, pokonując dystans za 46 min. 03,9 sek. Trochę lepiej powodziło się Kamili Jakubauskaite, która na strzelnicy popełniła 6 błędów, ale nie tak szybka była na dystansie i na mecie zajęła 94 miejsce, pokonując 10 km. za 48 min. 17,0 sek.